Nowy Oceanis na 30. urodziny

Autor:
wślizgu

Stocznia Beneteau z okazji 30 rocznicy powstania firmy ogłosiła premierę nowej generacji Oceanisa 51.1. Jednostka zadebiutuje już 12-17 września podczas festiwalu żeglarskiego w Cannes.

Urodziny to najlepszy moment, aby wprowadzić na rynek coś zaskakującego. Nowa generacja Oceanis 51.1 w kategorii cruiserów ma wyprzedzić swoją technologią i designem wszystkie popularne jachty tej wielkości.

- Skorzystaliśmy z naszych doświadczeń, które zebraliśmy przy wcześniejszych projektach regatowych – „First” i  „Figaro”. Tamte łodzie koncentrują się głównie na aspektach wyścigowych, wykorzystaliśmy to i przenieśliśmy ich wartości do serca jachtu wycieczkowego – mówi Gianguido Girotti, dyrektor ds. Marketingu w Beneteau.

Za projekt odpowiedzialny jest Olivier Racopeau, który wyposażył jacht w specjalny kadłub. Ma on zapewnić mu większą stateczność początkową oraz zadbać o lepsze osiągi w żegludze. Oprócz tego  nowy kadłub tworzy dodatkową przestrzeń mieszkalną, co ciekawe, bez zmiany kształtu dna. Oceanis 51.1 oferuje cztery różne układy wnętrza, pięć schematów takielunku, trzy rodzaje kilów i 150 opcji do wyboru spośród 700 możliwych kombinacji. Podział mieszkalny zakłada od trzech do pięciu kabin, z różnym rozlokowaniem łazienek. W kabinie właściciela znajdzie się łazienka z prysznicem i toaletą oraz 1,6-metrowe łóżko. Kabiny prysznicowe na rufie będą obrotowe, dzięki czemu będzie można uchronić pokój przed rozpylaniem wody. Całość wykończona będzie, w zależności od potrzeb, dębem lub mahoniem. 

Ponadto jacht ma być obsługiwany przez zredukowane załogi. Fały i szoty pociągnięte zostaną do pojedynczych kabestanów umiejscowionych przy stanowiskach sterowania, co pozwoli na dodatkowe wyodrębnienie przestrzeni mieszkalno-jadalnej w kokpicie. Cały projekt ma być silnie customowy, klienci będą mogli przeorganizować wnętrze wedle swoich potrzeb, a przy tym nie ograniczać się z kolorystyką.

 

Beneteau pierwszy jacht żaglowy Oceanis nowej generacji zaprezentuje na festiwalu żeglarskim w Cannes (12-17 września), a zaraz potem uda się na targi do Southampton i Annapolis.

 

Długość kadłuba: 15,94 m
Szerokość: 4,80 m
Wysokość masztu: do 23 m - co pozwala nieść 56 m² grota, 61 m² genuy czy 180 m² genakera

Autor

galeria