Wietrzny Nord Cup

Autor:
Klaudia Krause-Bacia

10 dni startów, od optymistów po jachty morskie, zawodnicy od 8 do 80 lat, wyścigi od najkrótszych po 120 milowe i dużo wiatru – tak w skrócie wyglądał tegoroczny, XII Nord Cup Gdańsk.

Końcówka czerwca stała pod znakiem regat Nord Cup Gdańsk 2017, do której  zgłosiło się aż 365 załóg. Podobnie jak w ubiegłym roku najpierw wystartowały jachty morskie, które popłynęły w długim pełnomorskim B8 Race. Najszybszą załogą ponownie okazał się Blagodarnost’2 pod dowództwem Sergeya Pavlenko. W sumie trofea zostały rozdane w 44 kategoriach, w 21 klasach żeglarskich, w tym aż 4 z nich rywalizowały o mistrzowskie medale. W pierwszy weekend były to katamarany Hobie 14, gdzie złoto wywalczył Bartosz Sajdak i Hobie 16 – tu na najwyższym stopniu podium stanęła załoga Bartłomiej Janiszewski i Aleksander Janiszewski, a w drugi weekend klasa Korsarz – najlepszą załogą byli: Wojciech Wójtowicz i Łukasz Wójcik oraz klasa Nautica 450, gdzie złoty medal wywalczyli Łukasz Przybytek i Patryk Sawicki. 

- Nautica 450 to bardzo fajna klasa, szybka, dynamiczna, moje doświadczenie z żeglarstwa bardzo się tu przydało. W mojej załodze był Patryk Sawicki, który w ogóle po raz pierwszy pływał na łódce, więc było to dla nas dosyć duże wyzwanie, zwłaszcza przy tak żeglarskiej pogodzie – podsumował Łukasz Przybytek, olimpijczyk w klasie 49er. 

W drugi weekend jachty wystartowały w Wyścigu o Bursztynowy Puchar Neptuna, w którym najszybciej popłynęła ekipa eXplodera 20, Wojciech Kaliski i Filip Walczak – metę przekroczyli 1,5 godziny po starcie. Jak co roku przyznana została też nagroda specjalna, Jacht Tygodnia – Puchar Wójta Gminy Kolbudy, który w tym roku trafił do załogi klasy Korsarz z Niemiec w składzie: Sasha Broy i Frank Thieme.

 

Na XII Nord CUPie po raz kolejny spotkało się kilka pokoleń żeglarzy i ci młodzi, którzy dopiero wchodzą w świat żeglarstwa, mogli spotkać tych już utytułowanych, z dużym dorobkiem, a nawet olimpijskim. Ceremonia zamknięcia odbyła się tradycyjnie w AZS Centralnym Ośrodku Sportu Akademickiego w gdańskich Górkach Zachodnich.