Złoto dla Gołębiowskiej! #GdyniaSailingDays

Autor:
Klaudia Krause-Bacia

Wiktoria Gołębiowska (MOS SSW Iława) została mistrzynią Europy juniorów w klasie Laser Radial. Trzecie miejsca w rozgrywanych w ramach Gdynia Sailing Days regatach (do 16 lat) zajęli: Wiktoria Lehmann (ŻLKS Poznań) i Wojciech Klimaszewski (MBSW/UKŻR Giżycko).

Gołębiowska świetnie spisywała się na początku mistrzostw, przed ostatnim dniem regat plasowała się na czwartej pozycji, a w końcówce popisała się znakomitym finiszem, co dało jej w efekcie złoty medal mistrzostw Europy. - Po pięciu wyścigach byłam liderką, ale kiepsko wypadłam we wtorek i środę. Na szczęście miałam wokół siebie osoby, które nie pozwoliły mi zwątpić. W pierwszym starcie zajęłam trzecią lokatę, natomiast założenie przed ostatnim wyścigiem było takie, żeby na mecie uplasować co najmniej trzy pozycje wyżej od liderującej Elisy Navoni, bo to zapewniłoby mi złoty medal. Na trasie moja przewaga była znacznie bardziej okazała, a i tak pod koniec rywalizacji Włoszka złamała maszt, a ja osiągnęłam życiowy sukces - zrelacjonowała Gołębiowska.

Druga w generalnej klasyfikacji wśród 65 zawodniczek z 21 państw była Navoni, a trzecia Rosjanka Marija Kiszluchina. - Trzeba podkreślić, że te dziewczyny są starsze o rok od naszej reprezentantki, co w tej kategorii wiekowej ma niebagatelne znaczenie. Wiktoria pływa na Laserze Radialu niespełna trzy lata, ale zrobiła ostatnio bardzo duży postęp, a w prawdziwie żeglarskich warunkach, przy silnym wietrze i dużej fali, pokazała w czwartek swoje walory - szybkość i dobre wyszkolenie techniczne. Jesteśmy niesamowicie szczęśliwi, tym bardziej że nie przypominam sobie, aby Polka została kiedykolwiek mistrzynią Europy juniorek w tej olimpijskiej klasie - stwierdził klubowy trener złotej medalistki Wojciech Janusz. W sierpniu Gołębiowska weźmie udział w holenderskiej miejscowości Medemblik w mistrzostwach świata juniorek.

W Gdyni biało-czerwoni zajęli jeszcze dwa miejsca na podium. W kategorii do lat 16 brązowe krążki wywalczyli Wiktoria Lehmann i Wojciech Klimaszewski. Reprezentant MBSW/UKŻR Giżycko powtórzył swój ubiegłoroczny sukces z Tallinna. Polaków wyprzedzili Rosjanka Elizawieta Borowkowa i Niemka Theresa Wierschin oraz rodak tej drugiej Nico Naujock i Hiszpan Alvaro Franco. Na mistrzostwach Europy juniorów w klasie Laser Radial rywalizowało 180 chłopców z 32 państw oraz 65 dziewcząt z 21 krajów.

Regaty Gdynia Sailing Days organizowane są od 2000 roku. Od 2012 roku partnerem zawodów jest Volvo.

– Ta impreza doskonale pasuje swoim charakterem do aktywności żeglarskich, które nasza marka intensywnie realizuje na szczeblu centralnym. Naszą perłą w koronie jest wyścig dookoła świata – Volvo Ocean Race. Droga do tej imprezy wiedzie przez takie regaty, jak te w Gdyni – mówi Stanisław Dojs, PR Manager Volvo Car Poland.

Na uczestników Volvo Gdynia Sailing Days czeka żeglarskie miasteczko z licznymi atrakcjami sportowo-rekreacyjnymi. Najmłodsi uczestnicy mogą wziąć udział w Ogólnopolskim Programie Edukacji Żeglarskiej – PolSailing. Na Placu Grunwaldzkim po raz kolejny powstało też miasteczko Volvo, w którym można zobaczyć najnowszy model Volvo XC60 oraz całą gamę serii 90.

Podczas 18. Volvo Gdynia Sailing Days rozegranych zostanie 21 konkurencji, w których rywalizować będzie około 1000 żeglarzy z 34 państw. Regaty potrwają do 23 lipca.