Nowy Lexus. Tym razem to nie auto!

Autor:
Klaudia Krause-Bacia

Łódź z silnikami od RCF-a, prawie 900 KM mocy i prędkość do 80 km/h. Japońska firma znana z produkcji samochodów, postanowiła pokazać swoje możliwości techniczne, projektując 13-metrową, luksusową łódź. 

Producenci samochodów często zapędzają się w rejony, które nie są ich głównych biznesem. Ostatnio zdecydowali się na to Aston Martin (AM37) czy Mercedes (Arrow460). Na pomysł zbudowania takiej maszyny wpadł sam prezes Toyoty – Akio Toyoda. Chciał zobaczyć łódź łączącą w sobie design, sport i luksus, by nawiązać do stylu życia promowanego przez markę Lexus. 

Jak wygląda łódź? Nie ma wątpliwości, że zadbano o każdy szczegół, a jakość użytych materiałów nawet przewyższa tą, której możemy doświadczyć w Lexusach jeżdżących po drogach.

Lexus Sport Yacht został zbudowany według specyfikacji Japończyków w amerykańskiej firmie  Marquis-Carver Yacht Group. Łódź mierzy niemal 13 metrów i może nią podróżować maksymalnie osiem osób. Jacht napędzają podwójne, 5-litrowe silniki V8. Nie jest to specjalnie powstała konstrukcja - tę samą jednostkę znajdziemy pod maską modelu RC-F. Na drodze ten model jest w stanie rozpędzić się do 270 km/h. W przypadku łodzi zmodyfikowane jednostki napędowe generują w sumie 892 KM mocy i są w stanie rozpędzić łódź do prędkości maksymalnie 80 km/h. Dzięki zastosowaniu technologii CFRP (używanej w samochodach wyścigowych) całość waży niecałą tonę.

Wyposażenie łodzi jest imponujące. Do dyspozycji kapitana jest niewielka kierownica i dwa dotykowe ekrany, na których wyświetlane są dane nawigacji, cyfrowe mapy oraz obraz z radaru i sonaru. Pod pokładem znajduje się klimatyzowana kabina wykończona skórą i drewnem, z miejscem dla 6 osób. Umywalka, lodówka, kuchenka, łazienka z prysznicem i sprzęt audio z najwyższej półki to oczywistość. W konstrukcji jachtu użyto głównie włókna węglowego.

 

Powstał tylko jeden egzemplarz pokazowy tej łodzi. Lexus nie planuje seryjnej produkcji. Cóż, fanom motoryzacji na wodzie pozostaje zamówić Granturismo od Mercedesa albo AM37 Astona Martina.