Zimowy surfing

Autor:
Klaudia Krause-Bacia

Surfing kojarzy się zazwyczaj z błękitnymi falami i złocistymi piaskami. A co powiecie na surfowanie w lodowatej wodzie?! Maksymilian Michalewski oraz Karolina Wolińska zostali zwycięzcami pierwszych w historii polskiego surfingu, zimowych zawodów surfingowych.

W momencie kiedy do Polski zawitały już pierwsze oznaki wiosny, nad Bałtykiem pojawił się sztorm, wystarczająco dobry, żeby zorganizować pierwsze zimowe surf zawody – O’neill Cold Water Jam. 

Impreza odbyła się w Górkach Zachodnich w Gdańsku na tzw. prognozę – organizatorzy czekali na odpowiednie warunki, czyli na solidny swell z północy lub z północnego wschodu. Ostatni raz tak dobra pogoda umożliwiająca surfowanie była w styczniu – w święto Trzech Króli. Sprzyjających dni do uprawiania tego sportu, jest około stu w ciągu roku. Ostatecznie termin zawodów ustalono na 7 marca. Na starcie pojawiło się szesnastu zawodników i aż sześć zawodniczek. 

- Atmosfera tego dnia zrobiła się naprawdę mroźna, w nocy spadł śnieg, a woda miała niecałe 2°C. Na szczęście słońce towarzyszyło nam niemal przez cały dzień, a fale były stabilne. Zawody rozpoczęły się męskimi heatami o godzinie 10:00, a kobiece heaty ruszyły około 13:00. Z dwóch heatów eliminacyjnych 4 dziewczyny przeszły do finału – komentuje Karolina Wolińska, topowa surferka, zwyciężczyni O’neill Cold Water Jam.

Poziom zawodów był wysoki, a same heaty bardzo widowiskowe, szczególnie za sprawą juniorów, którzy na szybkich i stromych falach pokazywali kawał dobrego surfingu. W finale mężczyzn bez niespodzianek. Rywalizacja o czołowe lokaty odbyła się między Maksem Michalewskim, Kubą Kuzia, Bartkiem Kulczyńskim i Stefanem Wesołowskim. Jednak to Maks okazał się najlepszy i zdecydowanie  najlepiej wybierał fale.

Z kolei wśród kobiet zwyciężyła Karolina Wolińska, drugie miejsce zajęła Anna Matveeva z Kaliningradu, a podium zamknęła Daria Łobasiuk!

- Same zawody miały charakter przyjacielskiego Jamu, rywalizacja sportowa miała dla nas (kobiet) drugorzędne znaczenie. Najważniejsze było, aby przełamać obawy przed wejściem do wody, która miała w tym czasie 1,8°C! I to się nam wszystkim udało. Łącznie spędziłam w wodzie około 60min i naprawdę nie było aż tak zimno. Zawody zostały odebrane bardzo pozytywnie i przyznam się szczerze już z niecierpliwością czekam na kolejną edycję – dodaje Wolińska. 

 

Jedno jest pewne – surferzy z północy dowodzą, że w Polsce z powodzeniem można uprawiać tą dyscyplinę w ekstremalnych warunkach.

 

Wyniki Mężczyzn O'Neill Cold Water Jam

1. Maksymilian Michalewski

2. Kuba Kuzia

3. Bartosz Kulczyński

4. Stefan Wesołowski

5. Konrad Jędrzejewski

6. Tomasz Janiak

7. Roman Shushakov

8. Michał Mikołajczyk

9. Adam Ambrożewicz

10. Łukasz Koński

11. Karol Bogalecki

12. Jan Sadowski

13. Paweł Raszke

14. Aleksey Kirianov

14. Piotr Łabęcki

14. Robert Ziegert

 

Wyniki Kobiet O'Neill Cold Water Jam

1. Karolina Wolińska

2. Anna Matveeva

3. Daria Łobasiuk

4. Małgorzata Cieplińska

5. Monika Kołaczkiewicz

 

5. Paulina Ziółkowska