KEMPINGI OD WŁADYSŁAWOWA PO JASTARNIĘ

Autor:
Klaudia Krause-Bacia
Michał Stankiewicz

MAŁE MORZE

Pierwszy kemping to Małe Morze - jedno z tych miejsc, w których czuć klimat lat 90. Jest dosyć kameralnie, a ceny przeciętne. Dużym plusem są nowe łazienki, które udostępniono w zeszłym sezonie. Można tu także wypożyczyć skuter oraz przycumować własny sprzęt do dozorowanej przystani. Do tego, bezpieczeństwa na terenie akwenu ośrodka pilnują wykwalifikowani ratownicy. Na terenie kempingu działają trzy szkółki: Board & Kite, Kite Club oraz szkółka typowo windsurfingowa - Board School. Na terenie obiektu działa też bardzo fajny kite hostel, do dyspozycji gości jest strefa spa z „Ruską Banią” znajdująca się kilka metrów od zatoki.

KAPER

Drugi w kolejności jest Kaper, który wyróżnia się ponad kilometrową linią brzegową Zatoki Puckiej o niespotykanej na półwyspie szerokości plaży - do 20 metrów! Trawiasty, leśny drzewostan, daje ochłodę w upalne dni i osłonę w dni wietrzne. Na obszarze całego kempingu działa bezpłatne WIFI. Oprócz pola w ofercie znajdziemy 8 apartamentów 4-osobowych w dwóch budynkach. Na terenie kempingu działają dwie szkółki: Od-dech oraz Chris, zajmująca się głównie obozami młodzieżowymi. Ceny są nieco bardziej przystępne. Znajdziemy tu dwa kompleksy sanitarne, kort tenisowy, restaurację, kawiarnię, bankomat oraz kilka sklepów. Ten kemping w latach 90. dla parolatka był ideałem, jednak od tego czasu nie wiele się zmieniło.

CHAŁUPY 3

Kolejny kemping na trasie Władysławowo-Hel ma już zupełnie inny charakter. Chałupy 3 to coś pomiędzy najbardziej instagramowym kempingiem Chałupy 6, a opisanymi wcześniej Małym Morzem i Kaperem. To prawdziwe kempingowe miasteczko, w którym znajdziemy cały przekrój ludzi - od tych przyjeżdżających najlepszymi samochodami, po stałych bywalców. Do tego, „od zawsze” działa tu całoroczna Surf Tawerna.

-Chałupy 3 to optymalne wyważenie, z istotnych dla mnie kryteriów posiada on: bardzo przyzwoite zaplecze łazienek i ubikacji, bazę gastronomiczną na miejscu, mini rampę dla dzieciaków i skateboom. Do tego jest dość blisko w rozdaniu, więc w szczycie sezonu stoisz w korku do ronda we Władysławowie tylko 40 minut (śmiech) - podkreśla Ewa Kilian. 

Na „Trójce” znajdziemy też pełną ofertę szkoleniową - zajęcia kite/wind, rzadko spotykaną na półwyspie - stacjonarną szkołę Surf People oraz zajęcia na deskorolce dla dzieci. Na terenie obiektu od 1999 roku działa KiteZoneTravel - pierwsza w kraju szkoła kitesurfingu z licencjami międzynarodowymi. Oprócz niej szkolić można się w szkółce Locales i BO Sport Travel. Tutaj też od lat odbywa się przystanek z cyklu Ford Kite Cup. Do Chałup 3 często przyjeżdżają także surferzy, ponieważ stąd jest najbliżej na spot surfingowy znajdujący się przy wejściu nr 10.

Tutaj na parkingu Chałupy 10 działa mobilna szkółka surfingowa Lear2Surf, która prowadzi szkolenia na prognozę.

SOLAR

Solar był znany głównie z beach baru o tej samej nazwie. Swego czasu była to mekka helskich imprezowiczów. Kultowy Solar z czasem przeniesiono do Władysławowa, jednak to już nie to samo miejsce. Sam kemping jest na pewno bardziej kameralny niż jego sąsiednia „Trójka”. Działa tu bardzo fajna szkółka windsurfingowa DeSki z najlepszą mini-rampą na półwyspie. Najważniejsze jednak, że miejsce się rozwija. Teraz nie opuszczając terenu można zaopatrzyć się w jedzenie, wynająć instruktora, zrobić zakupy w surf shopie, pograć w tenisa, siatkówkę plażową i mini koszykówkę lub wypożyczyć rower. Ulepszono również bazę gastronomiczną oraz zaplecze sanitarne. 

POLARIS

To największy kemping na Półwyspie Helskim. Ten ośrodek zdecydowanie pamięta czasy PRL-u, jednak plusem są duże odstępy między przyczepami i przestrzeń, której brakuje na innych kempingach. Jest to też jeden z nielicznych kempingów, w których można rozbić namiot. Naprawdę można cofnąć się w czasie. Jeżeli chodzi o zaplecze gastronomiczne, to na tle pozostałych wypada blado. Do tego tutaj za prysznic należy uiścić opłatę 2 zł / 4 minuty, czego nie doświadczymy praktycznie na żadnym innym kempingu.Na jego terenie od lat działają dwie szkółki wind / kite - Fun Surf oraz Mega Surf.

EKOLAGUNA

Jeżeli w drodze na Hel miniemy najładniejszy płot na ulicy Starowiejskiej, to znaczy, że mijamy numer pięć na liście kempingów - Ekolagunę. To kameralny kemping, który słynie z dobrego zaplecza szkoleniowego. Za naukę kitesurfingu odpowiada szkółka Wake.pl, za szkolenie na windsurfingu Bay Wind, a za surfing Board for Kids, pierwsza i jedyna taka szkoła w Polsce, która łączy surfing i brazylisjkie jiu jitsu w jednym miejscu! Na kempingu znajduje się też pizzeria, plac zabaw, sklepy, pralnia, bankomat, a nawet punkt wymiany butli.

ALBATROS

Albatros, czyli tzw. 5,5 to ulubione miejsce półwyspowych „wyjadaczy”. To jedno z najmniejszych pól, przez co bardzo spokojne. W dodatku całe pokryte jest trawą i posiada bardzo dużo drzew.  Może nie wyróżnia się najwyższymi standardami, ale za to panuje tu chillowa atmosfera. Na terenie kempingu działają dwie szkółki: Kites Control oraz Beach Bums. Ogromnym plusem jest  bliskość Chałup oraz całodobowy sklep, do którego, bez względu na porę, wiecznie ustawiają się kolejki.

CHAŁUPY 6

Chałupy 6 to pionier dobrego PR-u, ciągle rozwijająca się przestrzeń, surferski gwar, koncerty i dużo innych atrakcji. Można poczuć tu swoisty, festiwalowy klimat. Ten kierunek obrali sobie warszawscy celebryci, jak chociażby Jessica Mercedes, która właśnie tutaj miała sesję w swoim słynnym ogromnym kapeluszu. Znajdują się tu sklepy z markowymi ubraniami oraz outdoorowa strefa chill z dwoma foodtruckami, w których zjemy pyszne burgery, gofry, czy zdrowe koktajle. Tuż obok usytuowana jest restauracja Karma utrzymana w minimalistycznym stylu, gdzie znajdziemy szeroki wybór napojów i dań, a do tego bardzo przystępne, jak na półwysep, ceny. Nie zapomniano też o zwykłym spożywczaku. Na uwagę zasługuje też muzyczny ogród Metaxy, gdzie cyklicznie występują znani polscy artyści. Line up jest bogaty. Już 3 sierpnia na scenie pojawi się Paula i Karol, a 10 sierpnia będzie można podziwiać Mikromusic. Na tym kempingu znajduje się też szczególny punkt, który zawsze zwraca uwagę. Mowa o tzw. My Tiny House, czyli małym skandynawskim domku gościnnym, w samym centrum „Szóstki”. W Chałupach 6 jest też największe skupisko szkółek - dwie poświęcone zarówno kitesurfingowi jak i windsurfingowi - Kite.pl oraz Easy Surf, typowo kitesurfingowa szkoła KiteCrew oraz drugi oddział surf szkoły dla dzieci Board for Kids. 

CHAŁUPY CENTRUM

W Chałupach znajduje się jeszcze jeden kemping - Chałupy Centrum, jak sama nazwa wskazuje usytuowany w samym centrum miasta. Alternatywa dla tych, którzy chcą mieć wszystko na „wyciągniecie ręki”. Na terenie kempingu znajdują się szkółki: OAHUsurf, Nakajta, Happy up, Kitestory oraz Flowcamp. Znajduje się tutaj też bar serwujący prawdopodobnie najlepszą pizzę na półwyspie.

SZKÓŁKI W KUŹNICY

Kierując się dalej na Hel po drodze mijamy Kuźnicę. Co prawda, nie ma tutaj żadnych kempingów, ale są szkółki, które trzeba znać. Pierwsza z nich to gruntownie przebudowana baza ABC Surf. Tutaj oprócz kitesurfingu, można spróbować swoich sił także na wakeboardingu. Na wodzie do dyspozycji są najnowsze zabawki włoskiej firmy RRD, a na lądzie Surf House Kuźnica - 2 apartamenty 4 osobowe z widokiem na morze oraz pokoje 6-8-10 osobowe, utrzymane w dobrym standardzie. Drugą szkółką jest Flow Camp ulokowany na samym wjeździe do Kuźnicy, w dawnym bydynku dworca. To świetna lokalizacja szkoleniowa - szeroka, niezatłoczona plaża pod oknami oraz Mewie Rewy „w zasięgu ręki”. Ten pas wąskiej mielizny jest uznawany za najlepszy spot w Polsce, ponieważ można tu pływać praktycznie w każdych warunkach.

SUN4HEL

Między Kuźnicą, a Jastarnią znajduje się kemping Maszoperia, który od marca 2019 działa pod nazwą Sun4Hel. Zmiana zarządcy dała duży powiew świeżości. Powstał tu zupełnie nowy plac zabaw, strefa chill i scena muzyczna. Dużym atutem kempingu jest restauracja z prawdziwego zdarzenia, którą prowadzi ceniony szef kuchni Jarosław Walczyk. Jeżeli ma się ochotę na nieco mniej wystawne dania, jest alternatywa. Na ternie kempingu można zjeść posiłek w jednym z trzech foodtrucków. Standardowo znajdziemy tu również sklep spożywczy, który zaopatrzony jest w świeże owoce i warzywa. W odróżnieniu od wszystkich innych kempingów na półwyspie, na terenie obiektu znajduje się tylko jedna szkółka – SurfPoint. Prawda jest taka, że żadna inna szkoła nie może pochwalić się tak rozległym akwenem do dyspozycji swoich kursantów.

DRAGA

W Jastarni działa też nieco mniej znany kemping Draga, który działa na nieco innych zasadach, ponieważ większość stanowią tutaj nie przyczepy, a drewniane domki. Na terenie kempingu działa założona w 1992 roku przez dr Lecha Powolnego Szkoła Zdrowia. 

MOLO SURF SPOT

Ostatnim kempingiem jest kameralny Molo Surf Spot usytuowany na tyłach portu-mariny w Jastarni. Obiekt posiada bardzo dobre zaplecze gastronomiczne - Molo CHiLLiBar ze strefą chillout i szerokim tarasem z widokiem na zatokę oraz restauracja Ananasy serwująca posiłki z widokiem na port w Jastarni. Za szkolenie odpowiedzialna jest szkółka KitePark. Niedawno odbył się tutaj pierwszy w Polsce Influencer Camp, organizowany przez Victora Borsuka, który łączył ze sobą sporty wodne i prelekcje z influencerami. Na campie pojawili się m.in. Rafał Jonkisz, Marcelina Zawadzka i Jacek Gadzinowski. 

-To jeden z bardziej komfortowych kempingów, z jednej strony zamknięta przestrzeń, z osobami które przyjeżdzają tam od lat, a z drugiej strony 5 minut spaceru do „centrum” miasta, gdzie atrakcji pod dostatkiem. To najlepsze połączenie wakacyjnego klimatu z odcięciem się od tłoku. Również sztuczna fala na carvera robiła robotę i dużo fajnych miejscówek obiadowych, które, jak nie gotujemy, są bardzo istotne - podkreśla Natalia Łobasiuk, stała bywalczyni półwyspowych spotów.

Kemping wyróżnia się najbardziej bogatym zapleczem sportowym. Znajdziemy tu: pełnowymiarowy kort tenisowy, boisko do siatkówki, koszykówki i piłki nożnej, skate park, tor deskorolkowy Carver Wave, ściankę wspinaczkową, tor do skimboardu, wypożyczalnię elektrycznych hulajnóg, drążki do cross-fitu.  A dodatkowo jest to jedyny kemping na Półwyspie Helskim, który umożliwia uprawianie sportów wodnych przy czterech kierunkach wiatru!