Tony Logosz główny designer firmy Slingshot

Autor:
wślizgu
Klaudia Krause-Bacia

Slingshot jest jedną z wiodących firm, jeśli chodzi o nowe rozwiązania technologiczne w kiteboardingu. Powszechnie znany jest już kitefoil, ale skąd wziął się pomysł, aby połączyć windsurfing z foilem?

Sport, który uprawiamy, tak naprawdę nie do końca nas definiuje, dlatego postanowiliśmy wprowadzić innowacyjne produkty, które mogą pomóc w interpretacji sportu w nowy sposób. Mój brat Jeff i ja uprawiamy windsurfing od 1979 roku, więc sprowadzenie go na ścieżkę biznesową nie było trudną decyzją. Dlaczego? W ciągu 20 lat wiele się zmieniło, nastąpił niesamowity rozwój w wielu dziedzinach, jednak my teraz swoją przyszłość widzimy właśnie tu, w windsurfingu.

Jak wiemy, sam temat foila nie jest nowy, ale w windsurfingu to innowacja, stąd pytanie, czy macie jakieś obawy wprowadzając ten produkt na rynek czy przeciwnie, jesteście pełni optymizmu?

Jesteśmy optymistami. Jeśli jesteś dobrym windsurferem to wbrew pozorom możesz nauczyć się pływać na foilu znacznie szybciej niż na kajcie. Jednak rozpoczęcie nauki z masztem o standardowych wymiarach, jest prawdziwym wyzwaniem, dlatego wprowadziliśmy kilka długości masztów, które można wymieniać w zależności od zaawansowania. Proces uczenia zaczyna się od krótkiego masztu, gdzie amator czuje się po prostu bezpieczniej, przy czym od samego początku daje on możliwość bardziej agresywnego podejścia. Najważniejsze to pokonać wewnętrzne obawy, które tkwią w naszych głowach. Stopniowe zwiększanie długości masztu eliminuje strach, dlatego jesteśmy naprawdę pozytywnie nastawieni co do tego projektu.

Niezależnie od dyscypliny: kite, surf, wake, windsurfing czy SUP, foil jest obsługiwany przez jeden, ten sam system?

Zgadza się. Hover Glide to aluminiowa platforma foila, która jest całkowicie modułowa. W praktyce oznacza to, że jeśli posiadasz jednego folia, wystarczy zmienić tylko podstawę, aby perfekcyjnie pracowała zarówno dla kite’a, surfa, wake’a, windsurfingu czy SUPa. W skrócie: system jest modularny, co oznacza, że można mieszać i dopasowywać części, niezależnie od wybranego sportu.

Jak dobrze rozumiem wystarczy jeden foil dla każdego rodzaju sportu. Jak wpadłeś na ten pomysł?

Prowadzimy platformę internetową, aby dowiedzieć się jak najwięcej o foilingu. Nazywa się Foil-Academy.com Kiedy zarejestrujesz się, zapytamy, do jakiego sportu zamierzasz wykorzystywać sprzęt. Byliśmy zszokowani tym, że większość ludzi pragnie wykorzystać foila w więcej niż jednym sporcie. Ma to sens, ponieważ gdy nauczysz się foilować, siłą rzeczy zostajesz foilerem, więc zaadaptowanie go do innych sportów jest już łatwe. Poszliśmy za ciosem i stworzyliśmy modułową koncepcję, która pozwala na swobodny wybór i zaoszczędzi klientowi nie tylko czasu, ale także pieniędzy.

Twój asortyment produktów jest spory, sześć modeli desek windsurfingowych i dwa rodzaje foili. Czy nie lepiej było zacząć od jednego modelu i sprawdzić, czy jest to skuteczne?

Faktycznie, można mieć takie wrażenie, ale w ciągu ostatnich trzech lat dowiedzieliśmy się praktycznie wszystkiego co dotyczy foili, zaczynając od innowacji produktu, wydajności, kończąc na trwałości. Jestem pewny sukcesu, ponieważ mamy najlepszy rekord testowy. Jeśli chodzi o wydajność tego sprzętu, obecnie jest wyprzedany, ale w niedługim czasie ponownie trafi do sprzedaży. Feedback jest pozytywny, a my naprawdę bardzo podekscytowani! 

Jakich materiałów używasz do produkcji foili?

W przypadku Hoverglide używamy karbonowego skrzydła, a kluczowe elementy produkowane są z najwyższych stopów aluminium. Można to łatwo sprawdzić odbijając dwa kadłuby o beton. Jeden będzie brzmieć głucho, a drugi zadzwoni. Ten, który wyda dźwięk jest znacznie trwalszy. Wszystkie pozostałe części wykonane są z aluminium obrabianego ze stopu tytanowego. W produktach używane są najlepsze włókna węglowe o wysokim współczynniku sztywności. To ważna sprawa. Włókna węglowe nie są równe, a mniej sztywne materiały nie oferują takiego samego poziomu wydajności. Wybieranie foili o najwyższej jakości jest trudne, ponieważ wszystkie mają tendencję do posiadania czarnego koloru, a co gorsza wszystkie są sprzedawane jako karbon! Nieźle, co? Oto wskazówka. W Chinach obecnie nie ma topowych foili karbonowych o wysokiej jakości. Istnieje wiele "przeciętnych", warto więc zapytać, gdzie produkowany jest twój foil, mimo wszystko póki co, warto celować w produkty europejskie. 

Jak długo testowałeś foile przed wprowadzeniem ich do produkcji?

Testowanie to kluczowy punkt. W tej sytuacji jest to ciekawa historia. Badaliśmy nasze folie w kite’cie od ponad 3 lat. Foile windsurfingowe od 2 lat. Na pozór to długi okres czasu, ale w tym przypadku nie do końca. Dlaczego? Foil w windsurfingu jest czymś nowym. Firmy wchodzące na rynek i projektujące foile dostarczają prototypowe deski swoim „eksperckim” testerom, którzy co prawda są ekspertami windsurfingu, ale raczkującymi foilerami. Innymi słowy, firmy testują swoje produkty na początkujących! Ot co, taki paradoks. Początkujący nie korzystają z nich w krytycznych warunkach, przez co nie stawiają ich na granicy wytrzymałości. Z biegiem czasu jak testerzy się poprawiają, wymagania dotyczące masztu, skrzydeł i kadłuba wzrastają, w miarę użytkowania części zaczynają się wyginać i pękać. W rzeczywistości windsurfing jest najbardziej wymagającym sportem do foilowania. Planowaliśmy rozpocząć naszą produkcję ostatniej jesieni, ale wstrzymaliśmy prace, ponieważ pewne części wymagały większej trwałości. Znaleźliśmy brakujący element i teraz produkt jest trwały i bezpieczny. Z czasem rynek zweryfikuje sprzęt, patrząc na inne oferowane produkty czujemy, że idziemy we właściwym kierunku.

Wprowadziłeś do internetowego świata tzw. Foil Academy. Jak to działa? Każdy może dołączyć?

Foil Academy to naprawdę ciekawa inicjatywa. To kopalnia wiedzy dotyczącej foila! Znajdziesz tam odpowiedzi na pytania: jak ich używać, dlaczego są zaprojektowane w taki, a nie inny sposób. Oprócz tego to też świetne miejsce, aby dowiedzieć się jak dobrać odpowiedni sprzęt. Jeśli zarejestrujesz się (za darmo) i przejdziesz przez cały kurs, zdobędziesz potężną dawkę wiedzy. Dostępne są kursy na Kite, Wake, Windsurfing, a teraz także SUP i Surf. Nie pozostaje nic innego, jak korzystać!