Wakacje W ślizgu! cz.2

Autor:
Klaudia Krause-Bacia

Pierwszy powiew wiosny to z reguły start do planowania wakacji. Pierwsze promienie słońca, perspektywa majowego weekendu przypominają nam, że już za parę miesięcy lato. A wraz z nim wakacje. Gdzie pojechać? Bałtyk choć do ciepłych mórz nie należy to na warunki do uprawiania żeglarstwa nie możemy narzekać. Także tego deskowego. Specjalnie dla Was - zarówno doświadczonych żeglarzy, jak i dopiero planujących stawiać pierwsze kroki na desce -  przygotowaliśmy mapę nadmorskich spotów. Dla windsurferów i kitesurferów, a także surferów, bo tych także u nas przybywa. A wraz z nią rekomendacje mistrzów. Planujcie wakacje!

1. Karwieńskie Błoto II   wejście nr 11

Karwieńskie Błoto Drugie (wejście nr 11) jest znanym, ale nie przez wszystkich lubianym spotem. Na swoją nienajlepszą reputację spot zasłużył sobie głównie za sprawą silnego prądu i nieregularnej fali. Pomimo wad jakie posiada, Karwieńskie Błoto z pewnością jest atrakcyjną alternatywą dla „płaskiej” Zatoki Puckiej.

2. Władysławowo - Pipeline

Pipeline, czyli spot po wschodniej stronie portu we Władysławowie ma ogromny potencjał zarówno dla kite i windsurferów, jak i surferów. Na spocie budują się jedne z najlepszych w Polsce fal, ich wysokość może sięgać ponad maszt. Co więcej fale są bardzo długie i regularne, a tym samym świetne do jazdy. Surferzy najczęściej pływają w bezpośrednim sąsiedztwie portu (po jego SE stronie), który chroni przed północno-zachodnimi wiatrami. Do kite i windsurfingu musi wiać NW, a na surf i SUP-a, najlepiej wybrać się dzień po sztormie jak już nie wieje, albo jak odkręca się na offshore.

3. Chałupy

Na odcinku 35 km pomiędzy Władysławowem, a Helem znajduje się największe w Polsce zagęszczenie spotów windsurfingowych. Dużą zaletą tego miejsca jest płytka woda i piaszczyste dno. Blisko 500 metrów od brzegu woda sięga lekko powyżej pasa. Idealne warunki do ćwiczenia trików freestylowych, panują po lewej stronie od molo w Chałupach, koło tzw. polanki.

4. Chałupy Wejście nr 11

Zastanawiałeś się może kiedyś czy można uprawiać surfing na Półwyspie Helskim? Między Chałupami 3 a Solarem od strony morza istnieje idelane miejsce. Nowe dłuższe paliki sprawiły, że fale układają się tam naprawdę dobrze. Spotkać tam możecie m.in. Karolinę Wolińską, czy Tomka Janiaka, którzy często pływają na tym spocie.

5. Kuźnica

Kuźnica to uroczy, kameralny spot, który oferuje możliwość pływania przy wiatrach z kierunków od NW do SE. Pływając na foilu w Kuźnicy trzeba uważać jednak na płycizny, o które można zahaczyć skrzydłem. Przy pierwszych halsach najlepiej poznać układ dna i pływać spokojniej.

6. Jastarnia  - Polish Jaws aka Jokes

Jedyny spot, gdzie można pływać wave przy S kierunku. Dzięki specyficznemu ukształtowaniu dna na krawędzi mielizny znajdującej się na wprost Jastarni od strony zatoki spiętrzają się naprawdę piękne fale. Przed mielizną jest głęboko na 25 metrów, a na mieliźnie około 0,5 metra przy wysokim poziomie wody – właśnie ten skok głębokości generuje fale. Mielizna ma długość około 2 km, szerokość od 100 do 500 m i rozciąga się mniej więcej od stawy Kaszyca do ruin torpedowni zwanych dziś „kamieniem”. Co prawda z południa powyżej 5Bf wieje najwyżej kilka razy w roku, ale wtedy jest to chyba najlepszy akwen w Polsce na naukę wave’u.

7. Mewia Rewa

Mewia Rewa to kultowe wręcz miejsce dla kitesurferów odwiedzających półwysep helski, łachy piachu wystające na kilka – kilkadziesiąt centymetrów z wody, położone na środku Zatoki Puckiej w linii Kuźnica-Rewa. Występują tu często lepsze warunki wiatrowe niż przy samym brzegu. Po obu stronach wyspy jest długa płycizna, więc warunki do nauki są doskonałe.

8. Rewa - Szperk

Jeden z najlepszych speedowych spotów w Polsce. Jego charakterystycznym elementem jest Mierzeja Rewska potocznie zwana przez windsurferów i miejscowych - Szperkiem (piaszczysty cypel długości ok. 700m, oddzielający Zatokę Pucką od Zatoki Gdańskiej). Podstawową zaletą Rewy w sezonie letnim jest krótki czas dojazdu do spotu z Trójmiasta. Specyficzne jest też położenie spotu, które obsługuje wszystkie kierunki poza kierunkami S i SW. Podczas pobytu w Rewie warto zwiedzić „z wody” położoną niedaleko starą torpedownię.

9. Sopot

Sopocki akwen jest bardzo zróżnicowany, ale zarazem nie należy do najłatwiejszych. Jednego dnia wieje 5-8kt, następnego przychodzi silny bryzowy wiatr od morza, duża fala i przybój, który mocno uprzykrza życie początkującym windsurferom. Często wieje też od brzegu - wtedy oprócz umiejętności technicznych przyda sie wiedza na temat żeglarskiej taktyki. Blisko brzegu, gdzie wiatr jest bardzo nierówny, trzeba być naprawdę czujnym. 

10. Górki Zachodnie

Górki Zachodnie (ostatnie wejście przed falochronem) to dobre miejsce do pływania wave, kite i windsurfingu, i czasem nawet surfingu. Pływa się tylko po nawietrznej stronie falochronu i wtedy łapie się dobre fale w główkach portu, bo jest lekki prąd wsteczny z ujścia Martwej Wisły. Tutaj fale łamią się wyjątkowo i bardzo energicznie, a sam klimat spotu jest niepowtarzalny. Miejscówka ta po raz pierwszy została opływana przez surferów dopiero w październiku minionego roku, wcześniej był to znany spot windsurferów. 

11. Kadyny

Niecałe 20 minut od Elbląga ciekawy spot, który jest doskonałą alternatywą do zatoki, wszystko dzięki kilkukilometrowemu wypłyceniu. Znajdzie się trochę trawy do taklowania, zejście do wody łagodne, dno muliste. Spot może nie jest perfekcyjny, ale niewątpliwie ma spory potencjał. Najczęściej i najmocniej wieje z kierunków zachodnich.

12. Piaski

Najdalej na wschód wysunięta miejscowość na mapie polskiego wybrzeża, położona na Mierzei Wiślanej 12 kilometrów za Krynicą Morską. Tu droga się kończy, dalej tylko lasy, a kilka kilometrów dalej już Rosja. Piaski stanowią dobrą alternatywę dla spotów Krynicy Morskiej zwłaszcza wtedy, gdy wieje z kierunku WSW. Mierzeja Wiślana ma kształt rogala i im dalej na wschód tym większy zakres możliwości wykorzystania wiatru ze składową SW – w stosunku do Krynicy Morskiej o około 10st więcej.