Wakacje W ślizgu! cz.1

Autor:
Klaudia Krause-Bacia

Pierwszy powiew wiosny to z reguły start do planowania wakacji. Pierwsze promienie słońca, perspektywa majowego weekendu przypominają nam, że już za parę miesięcy lato. A wraz z nim wakacje. Gdzie pojechać? Bałtyk choć do ciepłych mórz nie należy to na warunki do uprawiania żeglarstwa nie możemy narzekać. Także tego deskowego. Specjalnie dla Was - zarówno doświadczonych żeglarzy, jak i dopiero planujących stawiać pierwsze kroki na desce -  przygotowaliśmy mapę nadmorskich spotów. Dla windsurferów i kitesurferów, a także surferów, bo tych także u nas przybywa. A wraz z nią rekomendacje mistrzów. Planujcie wakacje!

1. Świnoujście - Wiatrak

Na spocie znajdziemy płytką mieliznę, a przy północno-wschodnich wyjątkowo płaską wodę, idealną do freestylu i nauki. Miejscówka znajduje się bezpośrednio przy wejściu do portu, powstały niedawno falochron gazoportu powoduje silne szkwały (kopnięcia wiatru) co skutkuje nierównym wiatrem przy kierunkach ze wschodnich. Na spocie znajdują się dwie szkoły kitesurfingu, szkoła windsurfingu i wypożyczalnia sprzętu.

2. Świnoujście -  Patelnia

Plaża po zachodniej stronie Świnoujścia dzięki mieliźnie oferuje fragment płytkiej wody. Przy kierunkach ze wschodu spot przy ul. Bałtyckiej dysponuje najbardziej stabilnym i równym wiatrem w Świnoujściu. Spot nazywany przez lokalesów „Patelnią”, jest najbardziej popularną miejscówką w Świnoujściu kitesurfingową w odmianie wave. Na spocie szkoła kitesurfingu prowadzi kursy, sprzedaż sprzęt kite i wypożyczalnię.

3. Międzyzdroje - wyjście k
Spot obsługuje wiatry z północy. Przy wyjściu K można cieszyć się przyjemnym, swobodnym freeridem. Nie jest to najlepsza miejscówka dla miłośników pływania na fali z deską surf. Przy wyjściu K zafalowanie zwykle nie tworzy się wysoka fala, jednak osobom początkującym łatwiej jest rozwijać się na spotach kitesurfingowych takich jak Wolin, czy Wrzosowo, które są położone blisko Miedzyzdrojów.

4. Międzyzdroje - Copacabana
Silne zafalowanie i głęboka woda sprawiają, że spot nie nadaje się do nauki kitesurfingu. Spot przeznaczony jest raczej dla średnio-zaawansowanych i zaawansowanych kitesurferów. Kursy kitesurfingu w Międzyzdrojach prowadzone na pobliskich spotach w promieniu 1-20 km, w zależności od warunków wiatrowych.

5. Międzywodzie

Jeden z najlepszych spotów po zachodniej stronie wybrzeża Bałtyckiego. Rozegrane tam zostały pierwsze zawody wave w Polsce. Miejsce to jest idealne dla każdego ridera od nowicjusza po eksperta, ponieważ fala nigdy nie jest bardzo duża, brak jakichkolwiek falochronów i silnego prądu. Po zachodniej stronie Bałtyku w tym miejscu wiatr osiąga największą moc. To wyróżnia Międzywodzie od innych spotów. Podczas słabszej prognozy miejsce idealnie nadaje się do uprawiania freestyle’u.

6. Dziwnówek

Spot ten sprawdza się jedynie przy wiatrach z południowego zachodu. Przy kierunku z północnego zachodu lepiej jest przenieść się na pobliskie Wrzosowo. Długa płycizna, woda jest płaska, panują bardzo dobre warunki na deskę twin-tip. Na wodzie nawet w szczycie sezonu nie ma wielu kitesurferów, blisko wejścia należy uważać na szkółki jachtowe. Minusem spotu jest utrudnienione zejście na wodę, miedzy pomostem, a nieoznaczonym głębokim rowem wydrążonym dla jachtów. Wysokie trzciny mogą utudniać start latawca na lądzie, znacznie bezpieczniej jest wystartować kite z wody.

7. Darłówko

Gdy Łeba, Ustka, a nawet Jarosławiec przestają prawidłowo „pracować” ze względu na duży dodatek wiatru z południa,  alternatywą pozostaje Darłówko, które  działa nawet przy wiatrach z SSW. Jest to jedno z najlepszych miejsc dobrze „pracujących” przy dużych dodatkach wiatru z południa.

8. Jarosławiec - wejście nr 11

Jarosławiec to jedno z niewielu miejsc, w których możemy spotkać podwójny przybój. Przyboje rozdzielone się kilkudziesięcioma metrami łagodniejszych fal. Drugi przybój to dodatkowa szansa na dobre skoki i jazdę na fali. Mówi się, że w dni z silnym wiatrem, spot ten oddziela „chłopców od mężczyzn” i na wodzie pozostają tylko najlepsi.

9. Ustka Zachodnia - Trzecie Molo

Spot po zachodniej stronie portu. Jest to jedno z miejsc, gdzie fala na Bałtyku buduje się najszybciej. Spot jest idealny do doskonalenia tricków, na jednym halsie można oddać co najmniej dwa skoki. Idealnie działa, gdy w Jarosławcu wiatr jest lekko po skosie, wtedy mamy pewność ze spot już pracuje. Gdy tylko zrobi się czysty zachód jedziemy na wschodnią stronę Ustki.

10. Rowy

Według wielu entuzjastów tego miejsca to najlepszy wave na Bałtyku. Pierwszy przybój regularny i mały. Drugi przybój bardzo duży. Fale potrafią być bardzo równe z dużymi odstępami między sobą. Świetne miejsce do pływania przy kierunku południowo-zachodnim. Dojazd pod samą plaże. Brak falochronów.