Match racing Na Świnie

Autor:
Klaudia Krause

Po 2 latach, 19-21 sierpnia, Polish Match Tour ponownie powrócił na Świnę. O punkty Pucharu Świata żeglarskiej federacji ISAF walczyło osiem załóg z różnych krajów. W finałowym starciu zwycięską załogą okazał się team Rafała Sawickiego.

Match racing to przede wszystkim umiejętności i doświadczenie, jednak jak to w sporcie bywa - nie zawsze ten, który prowadzi okazuje się być zwycięzcą. Załoga Łukasza Wosińskiego, która w rundach round robin (każdy z każdym) przegrała tylko jeden wyścig, w meczach półfinałowych została pokonana przez Tymona Sadowskiego, tracąc tym samym możliwość zdobycia pierwszego miejsca. Zgubny dla ekipy Wosińskiego okazał się prestart pierwszego półfinałowego meczu (rozgrywka prowadzona 4 minuty przed startem, kiedy to zawodnicy walczą o zajęcie jak najlepszej pozycji startowej). Mimo lepszej pozycji w trakcie samego wyścigu, podczas tzw. wykręcenia kary, załoga Sadowskiego wyprzedziła liderów.

- Match racing to żeglarskie szachy, do końca wyścigu nie jesteśmy w stanie przewidzieć ostatecznego rezultatu. Warunki pogodowe, współpraca na pokładzie załogi, wreszcie umiejętność stosowania zasad match racingu na wodzie, to wszystko sprawia, że z zapartym tchem śledzimy sytuację na wodzie od startu do mety – podkreśla Rafał Sak z Eurosportu.

W finałowym starciu załoga Sawickiego wygrała z ekipą Tymona Sadowskiego. Na ostatnim stopniu podium uplasował się szczecinianin Patryk Zbroja, który w wyścigu o trzecie miejsce pokonał Łukasza Wosińskiego i Delphia Sailing Team.

- To były naprawdę trudne regaty, rywalizacja stała na wysokim poziomie. Dodatkowych emocji, a także weryfikacji naszych umiejętności dodawał fakt ścigania się na Świnie, gdzie rozegrane były mecze finałowe. Trzeba było pamiętać o tym, że oprócz wiatru, jest jeszcze prąd rzeki - mówi Rafał Sawicki, sternik zwycięskiej załogi.

W sezonie 2016 cykl składa się sześciu imprez rozgrywanych na akwenach w Szczecinie, Świnoujściu i Rybniku. Regaty zaliczane są do rankingu Pucharu Świata ISAF. Do tej pory rozegrano 5 wyścigów regatowych. Ostatnie regaty z cyklu odbędą się w Rybniku na przełomie września i października, 30.09 - 02.10.