FLESH - PRZEGLĄD WYDARZEŃ

Autor:
wślizgu
Radosław Furmański drugi w Pucharze Świata w Miami

W regatach Pucharu Świata u wybrzeży Stanów Zjednoczonych, które rozpoczęły się we wtorek 29 stycznia, zdecydowanie najwięcej powodów do zadowolenia miał Radosław Furmański (DKŻ Dobrzyń). 22-latek ruszał do wyścigu medalowego zajmując piąte miejsce w klasyfikacji generalnej, ale dzięki temu, że dopłynął do mety trzeci, zakończył udział w imprezie na świetnej drugiej pozycji. To jego najwyższe miejsce do tej pory w seniorskiej karierze. Czwarty wśród windsurferów był ostatecznie Paweł Tarnowski, a szóstą pozycję w kategorii kobiet zajęła Zofia Klepacka.

Kevin Langeree ponownie zwycięża! #RED BULL KING OF THE AIR

Zawody Red Bull King of the Air 2019 przeszły do historii. W Cape Town nie zabrakło spektakularnych lotów i upadków, pokręconych ewolucji, nerwów i zaciętej rywalizacji. Kevin Langeree nie oddał tytułu i ponownie został królem przestworzy. Dorobił się tym samym trzeciego zwycięstwa w RPA i został najbardziej utytułowanym kitesurferem w historii imprezy. Drugi był Jesse Richman, a trzeci Liam Whaley. W zawodach tej rangi, po raz pierwszy w historii wystartował Polak - Janek Grzegorzewski, który przywiózł ze sobą bagaż cennych doświadczeń. Młody zawodnik już teraz zapowiada powrót na te najbardziej widowiskowe zawody w środowisku kitesurfingowym.

Michał Weselak wystartuje w Mini Transat 2019

Michał Weselak, młody gdański żeglarz, wystartuje w tegorocznych transatlantyckich regatach samotników Mini Trasat. Jednak żeby wystartować w imprezie musi najpierw m.in. wziąć udział w regatach o łącznej długości minimum 1000 Mm. Na początku kwietnia czeka go pierwszy start - Gran Premio D'Italia 2019, czyli klasyczny wyścig z dwuosobową załogą  o długości 540 NM, łączący żeglugę przybrzeżną i pełnomorską. Po starcie z Genui, zawodnicy obierają południowy kurs na Korsykę, a następnie muszą zmierzyć się z trudnym przejściem cieśniny Bonifacio, przeprawić się przez Morze Tyrreńskie do Giannutri, by wreszcie odłożyć się ze wschodu na północ i dotrzeć do Genui. Skipperem Michała będzie Radek Kowalczyk - najbardziej doświadczony zawodnik klasy Mini w Polsce. Kolejne regaty zaplanowane są na koniec kwietnia.

Skrzypulec i Ogar oraz Melzacka i Łoboda na podium w HISZPANII

W drugi weekend marca na hiszpańskiej Majorce odbyły się zawody Mallorca Sailing Center Regatta dla żeglarzy klas olimpijskich. Na starcie stanęło 548 zawodników z 36 krajów, w tym 16 reprezentantów Polski. Bardzo dobrze w klasie 470 poradziły sobie Agnieszka Skrzypulec i Jolanta Ogar (SEJK Pogoń Szczecin/UKŻ Wiking Toruń), które ukończyły rywalizację na drugim miejscu, przegrywając tylko z aktualnymi mistrzyniami świata, Ai Kondo Yoshidą oraz Miho Yoshioką z Japonii i to zaledwie o jeden punkt. Świetnie spisały się również młode Aleksandra Melzacka i Kinga Łoboda (YKP Gdynia/AZS AWFiS Gdańsk), zajmując w klasie 49erFX drugą pozycję. Tuż za podium uplasowali się Dominik Buksak i Szymon Wierzbicki (AZS AWFiS Gdańsk/AZS Poznań) w klasie 49er oraz Zofia Klepacka (Legia Warszawa) w klasie RS:X.

Jan Suliński mistrzem Europy w windsurfingu lodowym

Jan Suliński (SKŻ ERGO Hestia Sopot), świeżo upieczony mistrz Polski, potwierdził swoją dobrą dyspozycję i zdobył brązowy medal mistrzostw Europy w windsurfingu lodowym, które odbyły się w Estonii. Drugie i trzecie miejsce wśród kobiet zajęły Natalia Wójcik oraz Katarzyna Nabiałek. Natomiast wśród juniorów Polacy zajęli całe podium w kategoriach U20 – Jędrzej Cituk (Giżycka Grupa Regatowa), Maciej Pietrzak (YKP Warszawa), Leon Sroczyński (GKŻ Gdańsk). Dwóch ostatnich zajęło także dwie pierwsze lokaty w kategorii U17, a trzeci w tej grupie był Igor Lewiński (GKŻ Gdańsk). Dwie pierwsze lokaty w kategorii U17 dziewcząt zajęły Wiktoria Giec (YKP Warszaw) oraz Linda Falkiewicz (SKŻ ERGO Hestia Sopot).

Polacy na podium Andalusian Olympic Week

W dniach 28 lutego - 3 marca odbyły się w hiszpańskim Kadyksie regaty Andalusian Olympic Week, w których na starcie stanęło blisko 300 zawodników z całego świata, w tym 27 reprezentantów Polski. Najlepiej u wybrzeży Hiszpanii poradzili sobie Polacy w klasie RS:X. Bardzo dobre, drugie miejsce zajęła Małgorzata Białecka (SKŻ ERGO Hestia Sopot), która straciła tylko dwa punkty do zwyciężczyni, Hiszpanki Blanki Manchon. W kategorii mężczyzn świetnie poradzili sobie Maciej Kluszczyński (DKŻ Dobrzyń) oraz Paweł Tarnowski (SKŻ ERGO Hestia Sopot), którzy zajęli kolejno drugie i trzecie miejsce. Warto też wspomnieć o wysokiej, czwartej pozycji Igora Kuczysa (MKŻ Arka Gdynia/Real Club Náutico Torrevieja) pływającego w klasie Laser Radial mężczyzn, który do miejsca medalowego stracił zaledwie cztery punkty. Poza nimi aż jedenaścioro Polaków zakończyło swój występ w pierwszej dziesiątce w swoich klasach.