Brązowy medal MŚ dla Polaka!

Autor:
Klaudia Krause

W mistrzostwach świata klasy Melges 20 we włoskim Scarlino zwyciężył Michael Illbruck na pokładzie „Pinty”. Niemiecka załoga wyprzedziła team „Pacific Yankee” Drew Freidesa. Na najniższym stopniu podium stanął Krzysztof Krempeć na jachcie „Mag Tiny”!

W regatach udział wzięło ponad 200 żeglarzy. Znakomicie rozpoczął Illbruck, który wygrał drugi i trzeci wyścig. W całych zawodach najrówniej pływał jednak Freides i to on przed ostatnim, ósmym wyścigiem prowadził w zawodach, z przewagą zaledwie trzech punktów nad Niemcem. Niestety, w końcowej fazie rozgrywek Amerykanin popłynął fatalnie, zajmując dopiero 39. miejsce. Illbruck przypłynął na metę drugi i to on ostatecznie zdobył złoty medal mistrzostw świata klasy Melges 20!

W skład zwycięskiej załogi „Pinty” oprócz Illbrucka wchodzili: John Kostecki (skiper zwycięskiej „Pinty” VOR 60 w Volvo Ocean Race) i Federico Michetti. Świeżo upieczeni mistrzowie świata w ósmym wyścigu przegrali jedynie z załogą Krzysztofa Krempecia. „Mag Tiny” najszybszy był także w siódmym wyścigu i właśnie dzięki rewelacyjnej końcówce regat Polak sięgnął po brązowy medal. Czwartego w klasyfikacji generalnej Liama Kilroya, Krempeć wyprzedził zaledwie o pięć punktów.

- Stawka załóg regat Melges20 była niesłychanie wyrównana, co pokazały nasze wyniki – potrafiliśmy wygrać, ale również potrafiliśmy być w drugiej dziesiątce – komentuje Krzysztof Krempeć, kapitan „Mag Tiny”, prezes zarządu Mercor SA. Pływamy w obsadzie 3-osobowej. Załogantami są Tomislav Basic i Ivan Ivakovic z Chorwacji. Z Tomislavem znamy się jeszcze ze startów w klasie RC44. To bardzo doświadczony i o wielkich umiejętnościach żeglarz. Planujemy startować w 2017 roku we wszystkich ważniejszych regatach klasy Melges20 – zapowiada Krempeć.