Medaliści z RS:X

Autor:
Klaudia Krause

Trzy medale zdobyli reprezentanci Polski podczas Mistrzostw Europy w windsurfingowej klasie RS:X. W Helsinkach wicemistrzynią starego kontynentu została Zofia Klepacka, brązowy medal wywalczył ubiegłoroczny triumfator Paweł Tarnowski, a w młodzieżowej kategorii do lat 21 zwyciężył Radosław Furmański.

Srebrny medal wśród kobiet wywalczyła Zofia Noceti-Klepacka (YKP Warszawa), która przed rokiem była trzecia. Polka do ostatniego wyścigu ruszała z przewagą dwóch punktów nad Rosjanką Stefanią Elfutiną i sześciu nad mistrzynią świata z 2014 roku i mistrzynią Europy z 2013 i 2014 roku, Francuzką Charline Picon. Wyścig medalowy wygrała reprezentantka Francji, dzięki czemu zrównała się punktami z Klepacką. Obie zawodniczki regaty ukończyły z 46 punktami, ale po tytuł - za triumf w decydującym starcie - sięgnęła Picon. Na najniższym stopniu podium stanęła Stefania Elfutina

W wyścigu medalowym startowała również Maja Dziarnowska (SKŻ Ergo Hestia Sopot), która na mecie zameldowała się ósma i całe zawody zakończyła na dziewiątej pozycji, a w klasyfikacji państw europejskich uplasowała się na ósmej lokacie.

W Helsinkach na najniższym stopniu podium stanął Paweł Tarnowski (SKŻ Ergo Hestia Sopot). Obrońca tytułu do wyścigu medalowego przystępował z piątej pozycji, ale dzięki zajęciu drugiego miejsca w klasyfikacji ogólnej wyprzedził m.in. doświadczonego kolegę z reprezentacji Przemysława Miarczyńskiego oraz Szwajcara Mateo Sanzo Lanza, który zdobył tyle samo punktów (64). Mistrzem Europy został Francuz Thomas Goyard, a drugi był Brytyjczyk Kieran Holmes-Martin.

Przez kilka dni trzecią pozycję zajmował brązowy medalista igrzysk w Londynie Przemysław Miarczyński (SKŻ Ergo Hestia Sopot), ale w ostatnim wyścigu przypłynął dopiero dziesiąty i ukończył fińskie regaty na 5. miejscu.

Dobry występ zaliczył Radosław Furmański (DKŻ Dobrzyń), bo dzięki piątemu miejscu w wyścigu medalowym zapewnił sobie zwycięstwo w kategorii młodzieżowej do lat 21, a w ogólnej klasyfikacji regat uplasował się na bardzo dobrej szóstej pozycji. To jego najlepszy wynik w karierze.

Kolejne ME odbędą się w Marsylii w maju przyszłego roku.