Hanzeatycki klimat na wyciągnięcie ręki

Autor:
Klaudia Krause

Lista startowa zamknięta. Do tegorocznej edycji SailBook Cup zgłosiło się ponad 45 jachtów - od 5 metrowej „Setki” do ponad 20 metrowej „Barnaby”. Na starcie zjawią się samotnicy, załogi dwuosobowe, ekipy turystyczne oraz regatowe teamy. Przed nami kilkuset żeglarzy oraz 600 mil adrenaliny i rywalizacji z jednym małym pitstopem.

Regaty SailBook Cup to najdłuższe regaty w kraju i drugie w akwenie morza Bałtyckiego, w których uczestnicy mają do pokonania ok. 600 mil morskich. Oficjalne rozpoczęcie odbędzie się w Marinie Sopot i planowane jest 16 lipca. Linia startu ustawiona będzie tak, by kibice i goście mogli obserwować jednostki ruszające na trasę. Trasa prowadzi z Sopotu dookoła wysp Gotlandii (z pitstopem w Visby) i Gotska Sandön, które trzeba okrążyć prawą burtą, z metą w Sopocie. Jachty startują w 3 głównych klasach - przelicznikowych ORC i KWR oraz w klasie Open. Oprócz klasyfikacji generalnej w poszczególnych grupach, każdy z etapów podliczany jest również oddzielnie, dając możliwość uczestnictwa jachtom zagranicznym.

Tegoroczna edycja zapowiada się niezwykle ciekawie. Na liście startowej znalazły się zarówno duże jachty regatowe jak: AdrenaSea (Sydney 40) czy Falcon (One Off 50), jak i małe jachty turystyczne: Goplana - Nefryt, 2easy - Albin Accent 26, Atom - Setka. Warto zaznaczyć, że wiele jachtów wystartuje w SailBook Cup po raz kolejny - Copernicus, Sunrise, Quick Livener czy Polled 2. Ponadto turystyczna grupa Open zgromadziła wszystkie najszybsze maszyny południowego Bałtyku, począwszy od AdrenaSea przez Fujimo i Oiler.pl po największy jacht regat – 44-tonowego Barnabę.

 

Start zapowiedzieli też m.in. Mistrz Polski Samotników Jacek Zieliński, Żeglarz Roku 2013 Szymon Kuczyński, Krystian Szypka – uczestnik OSTAR 2013, oraz przygotowujący się do OSTAR 2017 Andrzej Kopytko. Pierwszy trening kondycyjny odbędzie się w przeddzień startu – 15 lipca. Tego samego dnia na sopockim molo stanie również namiot fundacji DKMS, w którym będzie można zarejestrować się w Bazie Dawców Komórek Macierzystych Polska.