Znane nazwiska w Polskiej Ekstraklasie Żeglarskiej

Autor:
wślizgu

MBSW Rainmaker Giżycko – wygrał pierwszą rundę tegorocznej Ekstraklasy Żeglarskiej, która odbyła się na Jeziorze Dąbie w Szczecinie.

Na starcie stanęło 13 klubów z całej Polski, między innymi: JKW Poznań, MBSW Giżycko czy broniący tytułu z zeszłego roku Yacht Club Sopot. Liderem tabeli został zespół MBSW Rainmaker Giżycko robiąc pierwszy krok w kierunku tytułu klubowego mistrza Polski. 

Warunki wietrzne były wręcz idealne i komisji sędziowskiej udało się przeprowadzić pełen format zawodów, czyli 26 wyścigów. Od pierwszego wyścigu zdecydowanie najlepiej radził sobie zespół MBSW Rainmaker Giżycko pod wodzą znanego z tras meczowych Marka Stańczyka. Równie dobrze żeglowały zespoły DTP PMT TŻR Szczecin Szymona Szymika oraz Yacht Club Sopot Rafała Sawickiego i po pierwszym dniu rywalizacji było już wiadomo, że to właśnie te załogi rozstrzygną między sobą sprawę zwycięstwa. Ostatecznie słabsza postawa załogi Sopotu w końcówce rywalizacji i brak błędów ze strony zespołów z Giżycka i Szczecina sprawiły, że kolejność pierwszej trójki już nie uległa zmianie. Z bardzo dobrej strony pokazał się mniej doświadczony zespół PŻKS DŻYGIT, który zajął czwarte miejsce co uznano za najbardziej pozytywną niespodziankę zawodów w Szczecinie. Mniej udane zawody zaliczyły uznawane za faworytów załogi Karola Górskiego (MOS Iława) czy Tymona Sadowskiego (SŻ KU AZS Politechniki Gdańskiej). 

- To będzie naprawdę bardzo ciężka walka o obronę tytułu. W zeszłym roku mistrzostwo rozstrzygnęło się dopiero w ostatnich wyścigach regat finałowych i myślę, że teraz będzie podobnie, zważywszy jak ciekawi zawodnicy dołączyli do rywalizacji  – ocenia Rafał Sawicki, sternik Yacht Club Sopot.

 

Polskie zespoły, tak jak przed rokiem, powalczą o kwalifikacje do Żeglarskiej Ligi Mistrzów (Sailing Champions League). Tym razem międzynarodowa rywalizacja została podzielona na dwa etapy. Do finału we włoskim Porto Cervo zakwalifikują się bezpośrednio mistrzowie lig krajowych, natomiast zdobywcy srebrnych i brązowych medali będą musieli powalczyć o udział w finale podczas kwalifikacji pod koniec sierpnia w Sankt Petersburgu w Rosji.

 

Terminarz:
25-26.06.2016 – Świnoujście – Zatoka Pomorska, Rzeka Świna
23-24.07.2016 – Gdynia – Zatoka Gdańska
13-14.08.2016 – Sopot – Zatoka Gdańska

Autor