Maiden

Autor:
wślizgu

Już 9 sierpnia w kinach pojawi się film dokumentalny „Maiden”, przedstawiający start pierwszej w historii kobiecej załogi w okołoziemskich i ekstremalnie niebezpiecznych regatach Whitbread. Był to wyścig o wszystko - szacunek, uznanie oraz należne kobietom miejsce – nie tylko w sporcie.

Ta historia sprawi, że nabierzecie wiatru w żagle! Dziewczyny z „Maiden” mają wyjątkowy dar przekonywania, że w życiu da się pokonać wszelkie uprzedzenia i przesunąć każde granice. Trzymający w napięciu jak dreszczowiec, ten znakomity dokument jest opowieścią o kobietach, które chciały całego życia. O ich determinacji, sile i marzeniach, których nie zatrzymała potężna fala niechęci.

W 1989 roku grupa upartych, odważnych, niezależnych dziewczyn stworzyła pierwszą w historii kobiecą załogę startującą w super prestiżowych i ekstremalnie niebezpiecznych regatach Whitbread Round the World Race. Zgromadziła je na jachcie „Maiden” Tracy Edwards: buntowniczka i uciekinierka z domu. „Dziewczyny na morzu to same problemy”. „Dziewczyny na statkach nadają się wyłącznie do kuchni” – słyszała od początku swojej wielkiej przygody z żeglowaniem. Walczyła więc nie tylko z groźnym żywiołem, ale także z lekceważeniem i pogardą. „Gdybym uwierzyła w to, co o mnie mówili, nigdy nie byłabym tu, gdzie jestem”  – mówi po latach. „Nie chciałyśmy zwykłej pracy, tylko przygody!” – dodają jej koleżanki. Fascynujące biografie kobiet, które przetarły szlak kolejnym pokoleniom buntowniczek, z pewnością zainspirują współczesne poszukiwaczki przygód: dzielne córki i odważne matki.

Film ten można porównać do najlepszej sportowej rozgrywki – jest pasjonujący, emocjonujący, a przy tym dostarczający potężnej dawki wzruszeń. „Maiden” Alexa Holmesa dowodzi też, że dla Tracy Edwards i pozostałych dziewczyn był to naprawdę wyścig o wszystko: o szacunek, uznanie, o należne kobietom miejsce – nie tylko w sporcie. Przeciwnikiem groźniejszym od oceanu (który stale “próbuje cię zabić”), są bowiem wszyscy ci, którzy wmawiają kobietom, że nie potrafią, że nie dadzą rady, że się nie nadają. A ocean? Dla kobiet jest po prostu wolnością.

 

Tytuł oryginalny: Maiden

Reżyser: Alex Holmes

Kraj produkcji: Wielka Brytania

Rok produkcji: 2018

Data premiery: 9 sierpnia 2019

Język oryginalny: angielski

Gatunek: dokumentalny

 

Czas trwania: 97 min.

Autor