ZROBIŁA TO! JOANNA PAJKOWSKA #SOLONONSTOP

Autor:
Halina Konopka

29 kwietnia, po 216 dniach i 16 godzinach, Joanna Pajkowska zakończyła swój samotny rejs dookoła świata wokół Trzech Wielkich Przylądków bez zawijania do portów. Tym samym została pierwszą Polką i czwartym polskim żeglarzem, który tego dokonał

Nie było łatwo - liczne sztormy o sile nawet 10 stopni w skali Beauforta, awarie, połamane żebra i 29 tysięcy mil w samotności. Kapitan Pajkowska wokółziemską pętlę zakończyła w Plymouth Mayflower Marina 29 kwietnia, skąd wyruszyła 23 września ubiegłego roku. W rejsie trwającym 216 dni i 16 godzin Joanna Pajkowska na jachcie Fanfan pokonała trasę z Plymouth wokół trzech groźnych przylądków: Dobrej Nadziei, Leeuwin i Horn, by przez Atlantyk wrócić do Anglii.

Pajkowska w latach 2008-2009 w 198 dni opłynęła już samotnie świat dookoła, inną trasą, z Panamy na zachód i do Panamy. Wówczas płynęła 8,5-metrową łódką „MantraASIA”. Rejs był zaplanowany jako non stop, jednak silny sztorm koło Przylądka Dobrej Nadziei zmusił żeglarkę do szukania schronienia w Port Elizabeth.

Tym razem Pajkowska podjęła próbę na jachcie „Fanfan”. Licząca 40 stóp (12.18 m) aluminiowa łódka została zaprojektowana i wybudowana na regaty OSTAR w latach osiemdziesiątych. Jacht udostępnił Uwe Röttgering, niemiecki żeglarz, z którym razem wygrali w 2017 roku słynne transatlantyckie regaty dwuosobowe TWOSTAR.

Joanna Pajkowska jest pierwszą Polką, i czwartym w historii polskim żeglarzem, który samotnie zatoczył wokółziemską pętlę bez zawijania do portu. Wcześniej podobnego wyczynu, klasyczną drogą, dokonali Henryk Jaskuła, Tomasz Lewandowski i Szymon Kuczyński.