Młodzi surferzy na światowej scenie

Autor:
wślizgu

KUBA KUZIA mistrz Polski 2017 ERGO Hestia Polish Surfing Challenge

Młody Polak zwany też „surferem ze Śląska” nie spoczywa na laurach. Nie bez powodu nazywają go jednym z najzdolniejszych polskich surferów młodego pokolenia. Potwierdził to zwyciężając ostatnio podczas lokalnych zawodów w Australii Coolum Boardriders Club 2019, które odbyły się na plaży Coolum Beach/ Queensland. To tu wychował się znany Julian Wilson.

„Tak się złożyło, że byłem w jednym heacie razem z jego bratem – mówi Kuba Kuzia. - Startowało około 20 zawodników, głównie Australijczycy. Na drugim stopniu podium uplasował się zawodnik z Brazylii. Rozegrano 3 rundy, po eliminacjach awansowało się do ćwierćfinału, następnie półfinału i finału. W tym dniu w życiu nie spodziewałem się, że zajdę tak daleko. Atmosfera była niesamowita, niektórzy surferzy naprawdę wymiatali. W pierwszej rundzie, która decydowała o awansie do 3 rundy niestety mi się nie powiodło, ale w kolejnej rundzie udało mi się zdobyć pierwsze miejsce i nabrałem trochę pewności siebie. W ćwierćfinale i półfinale zająłem drugie miejsce w heacie, co pozwoliło mi dojść do finału. Walczyłem o podium. Złapałem parę przeciętnych fal, ale to nie było to. Aż nagle przede mną wyłania się pojedyncza fala z dobrą długą ścianą. Wywalczyłem sobie pozycję i to była fala dnia. Udało mi się wykonać cztery manewry i to wystarczyło! Póki co wracam do domu po półrocznej nieobecności. Mam nadzieję, że Bałtyk wyda dobre fale. Na pewno w najbliższym czasie moim celem jest mistrzostwo Polski”.

MAKS MICHALEWSKI mistrz Polski 2018 ERGO Hestia Polish Surfing Challenge

Maks Michalewski to obecny obrońca tytułu mistrza Polski, plany na ten rok ma ambitne – Portugalia, Francja, Hiszpania, a na koniec sezonu mistrzostwa świata i Pro Juniors Top 72 na Azorach. Swój pierwszy występ, czyli zawody Men’s Caparica Surf Fest Junior Pro powered by Oakley 2019’ zakończył na 25. miejscu w kategorii surferów do 18 roku życia w Europie. W Portugalii pojawili się reprezentanci z całej Europy - łącznie aż 128 startujących.

‘’Wyeliminowałem w moim heacie chłopaka, który wygrał następne zawody z tej serii, więc to dobry znak. Fale przez pierwsze dni były idealne, potem zaczęło trochę wiać i zaczęły maleć. Próbuję pływać jak najwięcej i teraz skupiam się przede wszystkim na skokach. Aktualnie jestem w Polsce, a w czerwcu wyruszam do Francji, a potem na Kostarykę. Moim celem jest w następnych zawodach uplasować się w top 15’’.