MISTRZOSTWA EUROPY KLAS OLIMPIJSKICH, WALKA O TOKIO

Autor:
Klaudia Krause-Bacia

Polska kadra oprócz medali mistrzostw Europy, rozpoczęła  również walkę o kwalifikację olimpijską na igrzyska w Tokio w 2020 roku. Do tej pory jednak polskim żeglarzom udało się wywalczyć trzy przepustki – wszystkie podczas zeszłorocznych mistrzostw świata w Aarhus.

Oprócz klasy RS:X – zarówno kobiet jak i mężczyzn oraz Laser Radial, żadna inna klasa olimpijska nie uzyskała jeszcze nominacji na igrzyska w Tokio. Trwa jednak walka o punkty do klasyfikacji wewnętrznej w kontekście walki o imienne kwalifikacje. Mistrzostwa Europy to dla biało-czerwonych pierwsza z trzech okazji na punkty w krajowych kwalifikacjach olimpijskich.

RS:X | Palma de Mallorca | 9-12 kwietnia

Dla Polaków, mistrzostwa Europy, które odbyły się 9-13 kwietnia w Palma de Mallorca miały znaczenie szczególne, ponieważ poza rywalizacją o medale, rozpoczęli w nich walkę również o imienne kwalifikacje na igrzyska w Tokio w 2020 roku. Przepustki dla kraju, zarówno w przypadku kobiet jak i mężczyzn, Polacy zdobyli podczas zeszłorocznych mistrzostw świata w duńskim Aarhus. Dokonali tego Zofia Klepacka oraz Paweł Tarnowski zajmując w swoich kategoriach piąte miejsce.

Regaty na Majorce były więc pierwszymi, podczas których polscy kadrowicze mogli zdobyć punkty zaliczane do krajowej klasyfikacji w walce o przepustki olimpijskie. Maja Dziarnowska zajęła czwarte, a Zofia Klepacka i Piotr Myszka siódme miejsce w mistrzostwach Starego Kontynentu. Punktowane były tylko miejsca od 1 do 15, biorąc pod uwagę wyłącznie zawodników z Europy. W związku z tym Maja Dziarnowska zdobyła 12 punktów do wspomnianej klasyfikacji, Zofia Klepacka wywalczyła ich 9, a Karolina Lipińska 2. Wśród mężczyzn Piotr Myszka zdobył 9 punktów, a Paweł Tarnowski 4.

470 | San Remo | 9-14 maja

Zakończyły się również mistrzostwa Europy w klasie 470, które odbyły się w dniach 9-14 maja we włoskim San Remo. Dobrze spisały się nasze zawodniczki Agnieszka Skrzypulec oraz Jolanta Ogar, które finalnie zajęły czwarte miejsce ze stratą zaledwie 1,6 punktu do brązowych medalistek, Holenderek Afrodite Zegers i Lobke Berkhout.

Przepustki dla kraju nie udało się wywalczyć żadnej naszej załodze podczas zeszłorocznych mistrzostw świata w duńskim Aarhus, ale Agnieszka z Jolą zdobyły tam trzy punkty do klasyfikacji wewnętrznej. Teraz Polki dołożyły do tego dwanaście punktów za 4. miejsce w mistrzostwach Europy i mają ich na koncie piętnaście, a o kwalifikację olimpijską dla kraju powalczą na mistrzostwach świata, które odbędą się w dniach 2-9 sierpnia w Enoshimie. Tam przepustkę na igrzyska będzie mogło wywalczyć sześć państw.

Finn | Ateny | 13-19 maja

13-18 maja w stolicy Grecji odbyły się mistrzostwa Europy w klasie Finn.  Aż cztery kraje mogły zdobyć tutaj kwalifikację olimpijską na igrzyska w Tokio w 2020 roku, więc na starcie stanęło aż 84 zawodników z 33 krajów.

W grupie walczącej o przepustki olimpijskie dla kraju znajdowali się także Polacy - Piotr Kula (GKŻ Gdańsk) i Krzysztof Stromski (YC Rewa). Żadnemu z nich nie udało się zakwalifikować do sobotniego, podwójnie punktowanego wyścigu medalowego dla najlepszych dziesięciu zawodników i wzięli udział w finałowym, przeznaczonym dla reszty stawki. Kula przypłynął w nim czternasty i ostatecznie zajął dwudzieste szóste miejsce w klasyfikacji generalnej, a dziewiętnaste wśród Europejczyków. Z kolei Krzysztof Stromski zatrzymał się na czterdziestej piątej pozycji ogólnie, a trzydziestej czwartej w klasyfikacji europejskiej.  Niestety te miejsca nie dały Polsce kwalifikacji olimpijskiej w klasie Finn na igrzyska w Tokio. Miejsce Piotra dało ósmą lokatę spośród państw, które walczyły o przepustkę olimpijską. Z kwalifikacji cieszyły się Brazylia, Norwegia, Stany Zjednoczone oraz Grecja. Do ostatniego z nich Polak stracił pięćdziesiąt pięć punktów.

Była to ostatnia szansa, gdzie tyle państw mogło starać się o przepustki olimpijskie. Później będzie można tylko startować w imprezach na poszczególnych kontynentach, gdzie na każdej z nich będzie można wywalczyć tylko jedną kwalifikację. W Europie będą to przyszłoroczne zawody Pucharu Świata we włoskiej Genui.

Greckie zawody były również drugą imprezą, w której Polacy będą mogli zdobyć punkty do klasyfikacji wewnętrznej w kontekście walki o imienne kwalifikacje na igrzyska w Tokio. Na razie, ani w Aarhus ani w Atenach, żadnemu z naszych finnistów nie udało się zdobyć punktów do tej klasyfikacji więc każdy ma zerowe konto.

49er, 49erFX, Nacra 17 | Weymouth | 13-19 maja

W Weymouth na akwenie igrzysk w Londynie z 2012 roku, 416 zawodników z 37 krajów ścigało się w mistrzostwach Europy w olimpijskich klasach 49er, 49erFX oraz Nacra 17. Regaty u wybrzeży Wielkiej Brytanii miały formułę otwartą więc mogli w nich startować także żeglarze spoza Europy. Na wysokim, szóstym (dziewiątym ogólnie) miejscu w klasyfikacji ogólnej, a szóstym w europejskiej w rywalizacje klasy 49er występ ukończyli Łukasz Przybytek i Paweł Kołodziński (AZS AWFiS Gdańsk). Natomiast dwudzieste miejsce (dwudzieste szóste ogólnie) zajęli ostatecznie srebrni medaliści sprzed roku, Dominik Buksak i Szymon Wierzbicki (AZS AWFiS Gdańsk/AZS Poznań). Do złotej grupy po fazie kwalifikacyjnej zabrakło im zaledwie trzech punktów. W żeńskim odpowiedniku, czyli w kasie 49erFX czternaste (dwudzieste pierwsze ogólnie) były w Wielkiej Brytanii Aleksandra Melzacka i Kinga Łoboda (YKP Gdynia/AZS AWFiS Gdańsk).

W klasie Nacra 17 na dwudziestym piątym miejscu (trzydziestym piątym ogólnie) zatrzymali się Jakub Surowiec i Katarzyna Goralska, a dwudziestą dziewiątą pozycję (trzydziestą dziewiątą ogólnie) zajęli Tymoteusz Bendyk i Anna Świtajska. Wszyscy reprezentują klub UKS Navigo Sopot.

Zawody w Wielkiej Brytanii były drugą imprezą, w której Polacy mogli zdobyć punkty do klasyfikacji wewnętrznej w kontekście walki o imienne kwalifikacje na igrzyska w Tokio w 2020 roku. Teraz zdobyli je Łukasz Przybytek i Paweł Kołodziński - szóste miejsce dało im dziesięć punktów. Z kolei o kwalifikację olimpijską dla kraju Polacy powalczą na mistrzostwach świata, które odbędą się w dniach 29 listopada - 8 grudnia w Auckland w Nowej Zelandii. Tam przepustkę na igrzyska będą mogły wywalczyć cztery państwa w klasie 49er, sześć w klasie 49erFX i pięć w klasie Nacra 17.