POLACY NA PODIUM HEINEKEN REGATTA

Autor:
Klaudia Krause-Bacia

Polskie załogi aż sześciokrotnie stawały na podium tegorocznych karaibskich regat St. Maarten Heineken Regatta. Jest to zarazem rekordowa liczba jednostek z polską banderą, która kiedykolwiek wzięła udział w tej imprezie.

W tegorocznym St. Maarten Heineken Regatta najlepiej poradziła sobie załoga „I love Poland” na Volvo Open 70, która wygrała wszystkie cztery wyścigi w kategorii Ocean Racing Class 1 i zajęła pierwsze miejsce w klasyfikacji generalnej. Sternikiem „I love Poland” był tym razem Zbigniew Gutkowski. W tej samej grupie ścigała się też ekipa Sailing Poland, czyli Volvo Ocean 65 ex-Mapfre pod wodzą Maciej Marczewskiego, która ostatecznie uplasowała się na miejscu trzecim.

- Na takich flotowych regatach „I love Poland” jest poza zasięgiem łódek takich jak nasza czy Ambersail 2., co nie zmienia faktu, że pokazali dobrą, żeglarską robotę na najlepszym poziomie – komentuje Maciej Marczewski z Sailing Poland. - Zobaczymy jak pójdzie nam na Fastnecie, gdzie i trasa i przeliczniki są inne. Natomiast chciałbym bardzo serdecznie pogratulować wszystkim polskim załogom świetnych wyników, dzięki którym pokazaliśmy, że jako kraj stajemy się coraz wyraźniej widoczni w świecie żeglarstwa dużych łódek - mówi skiper.

Oprócz najbardziej prestiżowej klasy Ocean Racing 1, Polacy ścigali się też w innych, zajmując miejsca na podium. Na najniższym stopniu podium uplasowali się: Robert Szustkowski z R-six team w klasie Offshore Multihull, Tomasz Ulatowski (Varsovie) w klasie Maxi 1 oraz Jeremi Jabłoński (Avanti) w klasie Ocean Racing 2. Ponadto w klasie Bareboat1 czwarte miejsce zajął Jan Worwag (Sea Otter 2), a w klasie CSA1 Przemysław Tarnacki (Phan), mimo pierwszych miejsc na wodzie, ostatecznie uplasował się na pozycji szóstej.

Warto zaznaczyć, że w klasie CSA3 również wystartowali Polacy, jednak w międzynarodowym składzie w teamach Liquid, Quokka i Jua Kali, które zajęły odpowiednio drugie, piąte i siódme miejsce. Na pokładach znaleźli się m.in. Tomasz Flisiak, Grzegorz Nowakowski, Rafał Kapler, Kuba Pawłowski i Paweł Mamcarz.

 

Jest to rekordowa liczba polskich załóg kiedykolwiek biorąca udział w St. Maarten Heineken Regatta. Udział polskich załóg w szeregu regat na morzach i oceanach całego świata z pewnością korzystnie wpłynie na promocję żeglarstwa. Warto zaznaczyć, że aż trzy polskie załogi, które wezmą udział w słynnych regatach Fastnet 2019 będą rywalizować w tej samej klasie Ocean Racing: Sailing Poland (Volvo Ocean 65, ex-Mapfre), Ambersail 2 (Volvo Ocean 65 ex-SCA), na którym popłynie Ocean Challenge Yacht Club oraz I love Poland (Volvo Open 70, ex-SFS, ex-Puma 2). Dopiero tam zobaczymy prawdziwy sprawdzian umiejętności!