Czas Bojerow

Autor:
Klaudia Krause-Bacia

Sezon bojerowy niedawno się rozpoczął, a Polacy już zdążyli zaznaczyć swoją dominację - Jarosław Radzki i Zuzanna Rybicka zostali mistrzami Europy w klasie DN, a Tomasz Zakrzewski wicemistrzem. Przed nami jednak najważniejsza impreza sezonu - mistrzostwa świata. Czy tytuł znowu trafi do Polaka? Pod znakiem zapytania stoi występ Karola Jabłońskiego.

Kalendarz imprez bojerowych w sezonie 2018/2019 jest bogaty i napięty. Już w listopadzie Polscy zawodnicy zaczęli treningi na Mazurach. Natomiast od nowego roku zaczęły się regaty rankingowe. W pierwszych dniach stycznia, kilkuosobowa grupa żeglarzy lodowych z sekcji warmińsko-mazurskich wystartowała w regatach w Szwecji. W imprezie Frog Race (R3) zwyciężył Rafał Sielicki (MBSW Giżycko) przed Łukaszem Zakrzewskim (MKŻ Mikołajki). Bezpośrednio po zakończeniu Frog Race kontynuowano wyścigi w imprezie pod nazwą Görväln Open. Do klasyfikacji zaliczono poprzednie trzy biegi, a czwarty odbył się już bez udziału Polaków, jednak zostali oni sklasyfikowani, odrzucono najgorszy wynik z wyścigu, w którym ich zabrakło. Mimo to na podium zmieścili się bracia Zakrzewscy. Drugi był Łukasz, a trzeci Tomasz.

Natomiast 23-25 stycznia odbyły się mistrzostwa Europy 2019 w klasie DN. Organizatorzy tegorocznych bojerowych mistrzostw w ostatniej chwili zmienili miejsce rozgrywania regat i impreza została przeniesiona z Estonii do Polski na jezioro Śniardwy. W tegorocznych mistrzostwach Starego Kontynentu wystąpiła bardzo liczna grupa naszych zawodników, wielokrotni medaliści mistrzostw świata i Europy: Robert Graczyk, Michał Burczyński, Łukasz Zakrzewski oraz Tomasz Zakrzewski. Jednak najlepiej zaprezentował Jarosław Radzki (KKS Warmia Olsztyn), który w pierwszym wyścigu dojechał do mety drugi, a w dwóch kolejnych zajął miejsca pierwsze oraz czwarte. Dzięki temu awansował z pozycji drugiej na pierwszą i został nowym mistrzem Europy. Polak z dnia na dzień poprawiał swoją lokatę w klasyfikacji generalnej, zaczął od miejsca trzeciego, następnie awansował na drugie i skończył na pierwszym. To jego pierwszy medal w karierze w międzynarodowej imprezie rangi mistrzowskiej i od razu złoty. Świetnie spisał się także Tomasz Zakrzewski (MKŻ Mikołajki), który dzięki miejscom pierwszemu, drugiemu i trzeciemu, przesunął się z pozycji piątej na drugą, zapewniając sobie srebrny medal mistrzostw Starego Kontynentu. W kategorii kobiet mistrzynią Europy została Zuzanna Rybicka (CHkŻ Chojnice), która jako jedyna kobieta awansowała do grupy A, więc żadna inna zawodniczka nie była już w stanie jej wyprzedzić. W mistrzostwach Europy niestety zabrakło dwunastokrotnego mistrza świata i siedmiokrotnego mistrza Europy Karola Jabłońskiego (OKŻ Olsztyn).

- Plany bojerowe w tym sezonie będą podporządkowane mojemu nowemu wyzwaniu jakim jest współpraca z polskimi żeglarzami przygotowującymi się do Igrzysk Olimpijskich w Tokio – tłumaczy Karol Jabłoński. - Z tego powodu też nie wystartuję w Mistrzostwach Europy i Polski, bo od 17 stycznia do 4 lutego będę w Miami. Pod znakiem zapytania stoi też mój start na mistrzostwach świata, które odbędą się w połowie lutego w USA. Decyzja będzie zależała od tego, czy warunki lodowe i zdrowie pozwolą mi potrenować przynajmniej kilka dni przed terminem wysłania sprzętu do USA.

Na początku lutego czekają nas mistrzostwa świata i Europy w klasie DN-Junior oraz Ice-Optimist  (dla młodzieży do 16lat ). Regaty planowane są w terminie 4-8.02 na Balatonie z licznym udziałem naszej młodzieży. W konkurencji kobiet (DN) Zuzanna Rybicka broni obu tytułów. Właśnie na tej imprezie rok temu Polacy zdobyli  8 medali, w tym aż 3 złote. 

Najważniejsza impreza sezonu, mistrzostwa świata kl. DN odbędą się 16-23 lutego. - Spodziewamy się obrony tytułu i kilku medali, choć walka z Amerykanami na ich akwenach będzie trudna, szczególnie groźny będzie Ron Sherry oraz powracający po przerwie 3-krotny mistrz świata Matt Struble – mówi Stanisław Macur, organizator mistrzostwa świata i Europy w klasie DN-Junior oraz Ice-Optimist, jednocześnie brązowy medalista mistrzostw świata klasy DN z 1983 roku.

 

Oprócz mistrzostw świata i Europy, do najważniejszych ogólnoeuropejskich imprez zaliczane będą również Międzynarodowe Mistrzostwa Polski DN zarówno seniorów, jak i juniorów. Niemniej ważnym eventem będą Międzynarodowe Mistrzostwa Szwecji w marcu, gdzie zawsze walczy nasza czołówka bojerowa, a na zakończenie sezonu, pod koniec marca, zawodnicy przemieszczą się na Bajkał, gdzie odbędą się Mistrzostwa Azji i Puchar Bajkału.