IDEC Z REKORDEM ROUTE DU RHUM

Autor:
wślizgu

62-letni żeglarz Francis Joyon, skipper trimaranu IDEC SPORT, po zaciętym finiszu i przepięknej walce wygrał atlantyckie regaty Route du Rhum, zapisując się na kartach historii jako nowy rekordzista trasy z wynikiem: 7 dni 14 godzin 21 minut i 47 sekund. Zaledwie 7 minut i 8 sekund później na metę wpłynął Francois Gabart na Macifie. Obaj żeglarze pobili rekord trasy z 2014 roku należący do Loicka Peyrona. Rekord został pobity aż o 46 minut i 45 sekund.

Pech Thomsona

Emocji nie zabrakło również w klasie Imoca. Od początku wszystko wskazywało na wygraną Alexa Thomsona (Hugo Boss), który przez całe regaty żeglował z bardzo dużą przewagą. Jednak na 70 mil przed metą jego jacht wpłynął na skały, przez co był zmuszony do użycia silnika i jednocześnie złamał przepisy. Mimo usterki, Thomson przekroczył  linię mety jako pierwszy w klasie Imoca, z czasem 11 dni, 23 godzin i 10 minut, jednak przez użycie silnika komisja regat nałożyła na niego aż 24 godziny kary. Tym samym wygrał jacht SMA – bez hydroskrzydeł - ze sternikiem Paulem Meilhatem, który przekroczył metę prawie 12 godzin po Thomsonie.

Route du Rhum to legendarne regaty transatlantyckie samotnych żeglarzy, które rozgrywane są od 1978 roku raz na cztery lata na trasie z Saint Malo (Francja) do Point-a-Pitre (Gwadelupa). W tym roku na starcie stanęło aż 123 samotnych żeglarzy w 6 klasach regatowych.

Autor

galeria