Przystań mistrzów

Autor:
Halina Konopka

Aktualni mistrzowie świata w klasie Micro z klubu żeglarskiego 77 Racing z Piotrem Tarnackim na czele będą mieli nową siedzibę. Żeglarze rozpoczną działalność przy Twierdzy Wisłoujście. Oficjalne otwarcie przystani odbędzie się w sierpniu 2020 roku przy okazji mistrzostw świata w klasie Micro.

Gdańsk zyskuje kolejną przystań żeglarską. Po wielu latach wewnętrzna fosa, czyli południowa część Twierdzy Wisłoujście zostanie zagospodarowana. W miejscu, które jeszcze niedawno zajmował wodny komisariat Policji ma powstać nowa przystań żeglarska. Operatorem przystani jest Stowarzyszenie 77 Racing Club, które zostało wyłonione w trybie konkursu ofertowego. Umowa, podpisana z klubem 11 maja tego roku, będzie obowiązywać przez 20 lat.

- Nasz team 77 Racing od długiego czasu poszukiwał miejsca na większą bazę sportową. Teren i hala  jest potrzebna do utrzymania jednostek w należytym stanie, do serwisu oraz przygotowania przed regatami czy treningami – podkreśla Piotr Tarnacki z 77 Racing. - Miejsce Szańca Wschodniego Twierdzy Wisłoujście jest bardzo dobrze skomunikowane - tunel pod martwą Wisłą ułatwił dojazd, a od strony nautycznej mamy bardzo blisko na akwen treningowy. Nasze wyjście na zatokę trwa zaledwie 10 minut. Ponadto jest to miejsce, w którym niegdyś były już kluby żeglarskie i tu odbywały się regaty. Taki też mam plan, by znów tutaj pojawiły się jachty sportowe.

Pierwsze prace remontowe już się rozpoczęły. Docelowo powstać ma 35 miejsc postojowych dla rezydentów oraz 20 miejsc gościnnych, pomosty oraz zaplecze: prysznice, bosmanat i punkt gastronomiczny. Część komercyjna przystani będzie dostępna dla rezydentów oraz dla jednostek odwiedzających twierdzę. Natomiast część klubowa służyć będzie zawodnikom posiadającym jachty regatowe mieczowe i mieczowo-balastowe. Ze względu na ograniczenia głębokościowe fosy Szańca Wschodniego, będzie to marina przeznaczona raczej dla jednostek sportowych oraz łodzi motorowych.

- Na pewno nie jest to miejsce, gdzie mogą żeglować łódki typu Optimist. Musimy pamiętać, że graniczymy z kanałem Wisły, gdzie odbywa sie wzmożony ruch statków. Na pewno będą szkolenia dla młodych żeglarzy, ale na większych jednostkach. Zobaczymy w przyszłości, co jeszcze uda nam się w bazie 77 Racing zorganizować. Na dziś plan jest taki, by była to baza sportowa naszego teamu regatowego oraz mała marina na szklaku Gdańska – podkreśla Tarnacki.

Oficjalne otwarcie zaplanowano przy okazji mistrzostw świata w klasie Micro, które odbędą się w sierpniu 2020 roku. Będzie to jednocześnie 100-rocznica zaślubin Polski z morzem.