Nowy klub i team regatowy SAILING POLAND!

Autor:
Klaudia Krause-Bacia

60 stopowy, karbonowy w pełni regatowy jacht z polską banderą, do tego ambitny plan regatowy z Fastnet i Sydney-Hobart włącznie. W Warszawie powstał nowy, prywatny i całkowicie polski projekt żeglarski – Sailing Poland. Głową projektu jest Maciej „Świstak” Marczewski, jeden z najbardziej doświadczonych żeglarzy morskich w Polsce.

Projekt Sailing Poland Group powstał w 2018 roku. Jego założycielami i inwestorami są: Piotr Zygo – były prezes KP Legii Warszawa, a obecnie prezes zarządu Multikino SA., Szymon Pikula oraz Adam Stańczak – twórcy ASM Group i Łukasz Siwik - współwłaściciel i prezes zarządu firmy deweloperskiej ASBUD. 

- Sailing Poland Group łączy żeglarstwo, biznes i media. Korzystamy z naszych doświadczeń biznesowych i żeglarskich. Jest to pierwsze przedsięwzięcie o tej skali w Polsce – uważa Piotr Zygo, jeden z założycieli. - Chcemy być obecni na Bałtyku, a jednocześnie pragniemy, żeby nasze załogi i członkowie naszego klubu pływali i startowali w najważniejszych regatach na całym świecie. Chcemy promować polskie żeglarstwo i polskich żeglarzy. Jesteśmy zainteresowani wsparciem zawodników i załóg z klas olimpijskich, albowiem głęboko wierzymy, że taki projekt jak nasz będzie dla nich w przyszłości idealnym miejscem do dalszego rozwoju – dodaje.

Projekt już wystartował. Head of Sailing grupy został wielokrotny mistrz Polski, członek najważniejszych polskich projektów regatowych - Maciej „Świstak” Marczewski. Załoga PRO jest stała i międzynarodowa, reprezentująca różne szkoły żeglarskie. Na pokładzie są m.in.: Jens Lindner, jeden z najbardziej doświadczonych żeglarzy europejskich, Maciej Maląg, Flo Guezennec czy Marcin Banaszek. Klubową jednostką jest 60-stopowy, w pełni karbonowy jacht PHOENIX, oryginalnie zaprojektowany przez firmę Judel / Vrolijk & Co w 2004, a w 2012 zoptymalizowany do żeglowania w klasie IRC/ORC przez Ker Yacht Design. Szefowie projektu podkreślają, że są jedynym klubem w Polsce, który posiada na stałe własny jacht regatowy.

Załoga pierwsze regaty ma już za sobą - Copa del Rey na Majorce, a obecnie przygotowuje się do startu w Les Voiles de Saint Tropez. W tym roku czeka ich jeszcze 50. edycja The Middle Sea Race. Natomiast w przyszłym roku planowane starty to: RORC 600 Caribbean, Heineken St. Marteen, Les Voiles de St Barth, Rolex Giraglia Cup, Channel Race, Fastnet, Les Voiles de Saint Tropez, The Middle Sea Race i Sydney Hobart.

Na początku października w Warszawie w XIX-wiecznym Pałacyku Szucha zostanie otwarta siedziba Sailing Poland Yacht Club.