IGRZYSKA PARAOLIMPIJSKIE 2024 BEZ ŻEGLARSTWA

13 września Międzynarodowy Komitet Paraolimpijski zdecydował, że żeglarstwo nie znajdzie się w programie igrzysk paraolimpijskich, które odbędą się w Paryżu w 2024 roku.

Decyzja została podjęta na spotkaniu Międzynarodowego Komitetu Paraolimpijskiego (IPC) w Madrycie. Ostatecznie IPC uznał, że obecny stan żeglarstwa osób z niepełnosprawnościami nie pozwala na włączenie go do programu igrzysk paraolimpijskich w 2024 roku. Komitet ogłosił, że żeglarstwo nie spełniło wymogu liczby miejsc, w których jest uprawiane. 

- Niestrudzenie pracowaliśmy, żeby mieć pewność, że żeglarstwo spełnia kryteria Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego i bardzo starannie przygotowaliśmy nasz wniosek – powiedział Andy Hunt, dyrektor generalny World Sailing. - Wszyscy w World Sailing jesteśmy tą wiadomością bardzo zasmuceni.

 

Warto zaznaczyć, że w styczniu 2015 roku Międzynarodowy Komitet Paraolimpijski poinformował, iż nie uwzględnił żeglarstwa w programie igrzysk w Tokio w 2020 roku z powodu braku wymaganej liczby 32 państw uczestniczących w żeglarskim ruchu paraolimpijskim. Wszystko wskazywało na to, że federacji World Sailing uda się pokonać ten problem – uruchomiony został Program Rozwoju Żeglarstwa Paraolimpijskiego i w 2017 roku w mistrzostwach świata żeglarzy z niepełnosprawnościami wystartowało 80 zawodników z 37 krajów, a w rozpoczynającej się 17 września tegorocznej edycji imprezy popłynęło 101 żeglarzy z 42 krajów. Patrząc na liczby, decyzja jest zaskakująca.

Autor