Ford Fiesta Active Cup Formula Kite Mixed po raz pierwszy!

Maks Żakowski został podwójnym mistrzem Polski (Twin Tip Race oraz Formula Kite), Kasia Lange i Marek Rowiński we Freestyle’u, Agnieszka Chodorska w Twin Tip Race oraz  Magdalena Woyciechowska w Formule Kite. W rozegranej pierwszy raz na świecie Formule Kite Mixed zwyciężyła para: Julia Damasiewicz i Jan Koszowski.

W Pucku do ostatnich zawodów z cyklu Ford Kite Cup (12-15 sierpnia) zgłosiło się ponad pięćdziesięciu zawodników. Przez cztery dni pogoda zmieniała się jak w kalejdoskopie – od szkwalistego wiatru przez burzę, słońce, deszcze po lekką bryzę. Tak różnorodna aura dodała zawodom dramaturgii, a emocje podsycał fakt, że w tym roku medale mistrzostw Polski mogli zdobyć również obcokrajowcy. Mimo przeciwności, udało się rozegrać wszystkie zaplanowane konkurencje główne: Freestyle, Twin Tip Race i Formula Kite (tzw. hydroskrzydło) oraz premierowo Formula Kite Mixed. Właśnie w Pucku po raz pierwszy na świecie rozegrano wyczekiwaną konkurencję – Formula Kite Mixed. To zupełna nowość, w której w wyścigach startują pary mieszane, damsko-męskie. Taka forma wyścigu jest zapowiadana na Igrzyska Olimpijskie we Francji w 2024 roku. Do Formula Kite Mixed zgłosiło się 8 par. Najlepiej poradzili sobie Julia Damasiewicz z Jankiem Koszowskim, wygrali dwa z czterech wyścigów. Drugą parą byli Magdalena Woyciechowska z Jakubem Jurkowskim, a trzecie miejsce wywalczyli Agnieszka Chodorska z Maksem Żakowskim.

Zawodnicy kategorii Freestyle musieli czekać aż do ostatniego dnia zawodów na mocniejszy wiatr. W finałowym pojedynku Marek Rowiński pokonał Philipa Kervela z Aruby, zdobywając tym samym tytuł mistrza Polski. Wśród kobiet mistrzowski tytuł wywalczyła Katarzyna Lange, drugie miejsce przypadło Małgorzacie Kołacz, a trzecie – młodej zawodniczce Marcie Włodarczyk.

Równie widowiskowa okazała się konkurencja Twin Tip Race. Po zaciętej rywalizacji tytuł mistrza Polski przypadł po raz kolejny Maksowi Żakowskiemu, który prawie wszystkie wyścigi ukończył jako pierwszy. Tuż za nim uplasował się Filip Nawój, który zwyciężył również w kategorii młodzików, trzeci natomiast był Jakub Wątorowski. Wśród kobiet triumfowała Agnieszka Chodorska.

Sportowego show nie zabrakło też podczas widowiskowych wyścigów na hydroskrzydle, czyli w Formule Kite. Rozegrano aż jedenaście biegów, w których najlepsi okazali się Maks Żakowski oraz Magdalena Woyciechowska. Magda wygrywała również w kategorii młodziczek. Vice mistrzami Polski Formuła Kite zostali Igor Malenko z Ukrainy oraz Nina Arcisz. Trzecie miejsce przypadło Jakubowi Jurkowskiemu i Julii Damasiewicz.

Zawody Ford Fiesta Active Cup przyciągnęły do Pucka nie tylko zawodników, ale również amatorów, w tym przedstawicieli mediów oraz znanych aktorów serialowych – Klaudię Halejcio oraz Krystiana Wieczorka. Goście poznali kitesurfing od podstaw pod okiem instruktorów z kitesurfingowej szkoły VIP.

Ostatnia w tym roku edycja zawodów Ford Fiesta Active Cup była też podsumowaniem i rozstrzygnięciem całego Pucharu Polski. 

 

Szczegółowe wyniki na: fordcup.pl.

Autor