World Sailing organizuje Morskie MistrzostWa ŚWiata

Autor:
Halina Konopka

W 2019 roku będziemy świadkami nowej imprezy żeglarskiej, przed nami Morskie Mistrzostwa Świata. Regaty zostaną zorganizowane pod egidą federacji World Sailing. Miejsce i dokładna data regat nie są jednak jeszcze znane.

Sam pomysł organizacji mistrzostw został ogłoszony podczas listopadowej konferencji World Sailing w Puerto Vallarta w Meksyku. Jak podkreślił Kim Andersen, prezydent World Sailing - Celem Morskich Mistrzostw Świata jest stworzenie światowej klasy zawodów, które wyłonią najlepszych żeglarzy pływających w żeglarstwie morskim i oceanicznym.

W regatach ścigać się będzie dwadzieścia dwuosobowych załóg mieszanych. Ścigająca się flota rywalizować będzie w trzech wyścigach, ponadto każdy z nich ma wyglądać inaczej. Dwa mają być przybrzeżne, gdzie jeden ma liczyć 30, a drugi 90 mil morskich, natomiast trzeci ma być morski i ma trwać trzy dni oraz trzy noce. Mistrzostwa mają trwać osiem dni.

Nie podjęto jednak na razie decyzji o tym na jakich jachtach i gdzie dokładnie odbędą się mistrzostwa. Wiadomo jednak, że ma to być dwadzieścia jednakowych jednostek o długości pomiędzy 8 a 12 metra, które mogą się ścigać przy wietrze o sile 4-40 węzłów.

 

W chwili obecnej World Sailing poszukuje partnera do zarządzania komercyjną i operacyjną realizacją wydarzenia (Event Management Partner), który m.in. będzie odpowiadał za określenie gospodarza eventu. Dokładna data przeprowadzenia morskich mistrzostw świata oraz szczegóły całej imprezy będą ustalone w ciągu najbliższych miesięcy.