Bałtycka surf prognoza na smartfonie

Autor:
Klaudia Krause-Bacia

„Na Helu śmietnik, na zachodzie idylla” - i wszystko jasne. Zyskująca coraz większą popularność bałtycka prognoza surfingowa Baltic Surf od niedawna dostępna jest także w wersji mobilnej. Czy właśnie spełniły się wasze surferskie marzenia?

Za projekt odpowiedzialni są trzej lokalni surferzy - Piotr Sołtysiak, Krzysiek Jędrzejak i Krzysiek Sikora, którzy postanowili podzielić się swoim ponad 10-letnim doświadczeniem w eksploracji oraz analizie prognoz falowania Bałtyku. Po jakże udanym przyjęciu serwisu internetowego, chłopaki poszli o krok dalej i stworzyli aplikację na smartfony wskazującą najlepszy w danym momencie spot do uprawiania surfingu – bez zbędnych wykresów, tabelek czy liczb.

- Oprócz istniejącego systemu oceny prognoz stworzyliśmy nowy model wykorzystujący tzw. machine learning. Nauczyliśmy prostą „sztuczną inteligencję” odczytywania z prognoz falowania wielkości i jakości fal na wybranych spotach. Do treningu AI użyliśmy naszych własnych obserwacji z ostatnich kilku lat, z tych epickich sesji, ale też z tych kiepskich lub zupełnie chybionych wyjazdów na spot – komentuje Piotr Sołtysiak, twórca aplikacji. 

To nie wszystko! Oprócz tego aplikacja wyposażona jest w system raportowania warunków wprost ze spotu. Przy pomocy tzw. „push notification” można powiadomić pozostałych użytkowników o pięknej fali, dzięki czemu inni surferzy będą mogli szybciej i łatwiej zadecydować, gdzie warto wejść do wody. Co ciekawe, jeżeli czyjś meldunek ucieszy kogoś, może wyrazić swoją aprobatę wysyłając polubienie, prze co surfer poprawia swoją reputację w serwisie.

 

Dodatkowo apka pozwala przeglądać prognozy w postaci listy lub na nowej mapie spotów oraz sprawdzać aktualne odczyty z boi falowej w Lubiatowie, a także oglądać warunki w kamerach internetowych. Zdaje się, że już teraz żadna niewiedza nie powstrzyma was przed złapaniem pięknej, urodziwej falki.