Dar Młodzieży wyruszył w rejs

Autor:
wślizgu

Mimo wielu znaków zapytania, „Dar Młodzieży” 20 maja wyruszył w roczną podróż dookoła świata. Na żaglowcu wypłynęło kilkuset młodych osób z całej Polski. Jednostka odwiedzi 21 portów w kilkunastu państwach świata, pierwszym z nich jest Tallin. Całe przedsięwzięcie wsparła finansowo Polska Fundacja Narodowa.

20 maja żaglowiec wypłynął z Gdyni do Tallina, 24 maja ma wyruszy w rejs do Kopenhagi. W trakcie postoju w Danii nastąpi pierwsza wymiana laureatów Rejsu Niepodległości i zamustrowanie drugiej grupy. 4 czerwca żaglowiec znajdzie się w Stavanger, gdzie postoi dwa dni i ruszy do Szczecina, gdzie weźmie udział w Światowych Dniach Morza. Tam nastąpi kolejna wymiana uczestników rejsu. Z pokładu zejdą też praktykanci szkół morskich, których zastąpią studenci II roku Wydziału Elektrycznego AM. 14 czerwca żaglowiec wypłynie ze Szczecina do Bremenhaven i opuści Morze Bałtyckie.

Roczna wokółziemska wyprawa „Daru Młodzieży” to wspólna inicjatywa Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, Akademii Morskiej w Gdyni i Pallotyńskiej Fundacji Misyjnej Salvatti.pl. Udział w tym przedsięwzięciu weźmie ok. 1000 młodych ludzi – uczniów średnich szkół morskich ze Szczecina i Świnoujścia, studentów Akademii Morskiej w Gdyni i laureatów konkursu Rejs Niepodległości. Pierwszym komandorem „Daru” podczas rejsu jest kpt. Ireneusz Lewandowski

Autor