WALKA KLAS RUNDA I

Autor:
wślizgu

W ostatnim wydaniu pisaliśmy o politycznym wyścigu olimpijskim Paryż 2014. Na horyzoncie pojawiły się pierwsze potwierdzone deklaracje. Międzynarodowa Federacja Żeglarska World Sailing poinformowała, że w wyniku głosowania pięć konkurencji żeglarskich pozostanie bez zmian, natomiast pięć pozostałych zostanie poddanych dalszym rozważaniom.

Zaproponowane zmiany w głównej mierze się sprawdziły. Pod znakiem zapytania stoją: męski i żeński windsurfing, dwuosobowa łódka męska i żeńska oraz, co ciekawe, jednoosobowa łódka męska wagi ciężkiej. 

-  Na finie ściga się stosunkowo niewielu zawodników w porównaniu do innych olimpijskich klas żeglarskich. Trzeba jednak pamiętać, że jest to jedyna olimpijska klasa, która pozwala się realizować w żeglarstwie mężczyznom powyżej 90kg wagi – podkreśla Przemysław Miarczyński, trener kardy RS:X.

Jednak pozostanie danej konkurencji nie oznacza pewności pozostania w programie danej klasy. Zmiany mogą być więc kolosalne, bądź też minimalne. Chociaż biorąc pod uwagę decyzje World Sailingu z 2017 roku, o wprowadzeniu większej liczby konkurencji mieszanych (od 2 do 4), może być ciężko utrzymać dotychczasowe w niezmienionej formie. Poza tym pozostaje też parytet płci. Póki co pozostaje czekać. O tym czy te pięć konkurencji zostanie zmienionych przekonamy się za kilka miesięcy. W maju na posiedzeniu World Sailing obędzie się dyskusja na ten temat. Ostateczna decyzja odnośnie konkurencji i konkretnych klas zostanie natomiast podjęta dopiero w listopadzie.

- Wniosek Komisji ds. Wydarzeń uzyskał aprobatę większości. Oznacza to, że 5 wydarzeń zostanie poddanych dalszym rozważaniom, a 5 pozostałych ma bezpieczny status pod kątem igrzysk w 2024 roku. Dyskusja i decyzje na temat pierwszych pięciu będzie miała miejsce na posiedzeniu World Sailing w maju. Decyzje w sprawie klas zapadną w listopadzie. Mimo wszystko uważam, że nasz pogląd uzyskał znacznie więcej głosów niż początkowo się spodziewałem. To dopiero pierwsza runda batalii - skomentował głosowanie prezes Polskiego Związku Żeglarskiego Tomasz Chamera.

 

W programie igrzysk we Francji na pewno zobaczymy:

  • Jednoosobową łódkę męską
  • Jednoosobową łódkę żeńską
  • Męski skiff
  • Żeński skiff
  • Dwuosobową łódkę wielokadłubową par mieszanych

 

 

Autor