12 SEZON Polish Match Tour

Autor:
wślizgu

Już w pierwszy weekend kwietnia rozpocznie się kolejny, dwunasty już sezon Polish Match Tour – cyklu regat match racingowych zaliczanych do rankingu Pucharu Świata Federacji World Sailing. Tegoroczny projekt obejmuje organizację siedmiu regat w Szczecinie, Rybniku i Świnoujściu.

- Tegoroczna edycja cieszy się dużym zainteresowaniem. Po okresie spadku ilości zawodników, czyli po wprowadzeniu katamaranów do cyklu World Tour, obecnie widać wyraźny powrót do klasycznego ścigania. Widać też nowe pokolenie, nową falę zawodników, co bardzo cieszy, bo konkurencja się wzmaga i rywalizacja nabiera kolorytu. Przed nami długi, ale mocny sezon – zapowiada Maciej Cylupa, organizator regat.

Jak wygląda kalendarz na sezon 2018? Pierwsze dwa eventy odbędą się w Rybniku na jachtach Skippi650. Inauguracyjne będą połączone z Akademią Regatową i szkoleniem meczowym dla nowych polskich załóg, a kolejne to już międzynarodowa impreza Spring Cup rangi (grade3) z załogami z Niemiec, Portugalii, Danii i Nowej Zelandii. Kolejne imprezy to już klasyczne regaty w Szczecinie na jachtach TOM28 – WarmUp i Szczecin Match Race w maju oraz w Świnoujście Match Race w czerwcu w Świnoujściu. Wszystkie zachodniopomorskie imprezy będą mocno obsadzone załogami z całego świata plasującymi się w czołówce rankingu World Sailing. Dodatkowo regaty w Szczecinie będą zaliczane do światowego cyklu Match Racing Super League, a Świnoujskie do cyklu European Match Race Tour. 

- Po zimowym okresie przygotowań, jesteśmy mocno wygłodniali i czekamy na początek sezonu żeglarskiego. Regaty organizowane przez PMT w Szczecinie i Świnoujściu to stały punkt naszych meczowych planów. Cieszymy się też, że w tym roku wszystkie imprezy PMT są bardzo dobrze obsadzone, bo rywalizacja na najwyższym poziomie daje zawsze najwięcej frajdy. Nie możemy się już doczekać pierwszych startów! – podkreśla Patryk Zbroja, 8 sternik w rankingu World Sailing.

Najważniejsza impreza dla krajowych zawodników, czyli Mistrzostwa Polski odbędą się we wrześniu w Szczecinie (grade 2), a zakończenie sezonu meczowego PMT już tradycyjnie odbędzie się w październiku na ciepłych wodach Zalewu Rybnickiego podczas Rybnik Match Race (grade3).

Co ważne, powraca klasyfikacja łączna cyklu dla sterników, na którą składać się będą punkty zależne od rangi regat. Na zwycięzcę sezonu czekać będzie Trofeum Przechodnie PMT.

 

Kalendarz Polish Match Tour 2018:

07-08.04 Akademia Regatowa     Rybnik

14-15.04 Spring Cup     Rybnik

28-29.04 WarmUp     Szczecin

30.4-1.05  Szczecin Match Race     Szczecin

22-24.06 Świnoujście Match Race     Świnoujście

21-23.09 Open Polish Championship     Szczecin

 

20-21.10 Rybnik Match Race     Rybnik

 

 

Autor