Kosakowo gmina patrząca e przyszłość

Autor:
wślizgu

Mocno zakorzeniona w swojej tradycji, historii i kulturze spod znaku kaszubszczyzny, jednocześnie odważnie patrząca w przyszłość za sprawą licznych inwestycji modernizujących dawne rolniczo-rybackie miejscowości. Gmina Kosakowo w przeciągu kilkudziesięciu lat stała się turystycznym magnesem dla gości z kraju i zagranicy, a także dla żeglarzy.

Gmina Kosakowo położona jest w regionie Pobrzeża Kaszubskiego nad wodami Zatoki Puckiej i Gdańskiej, w północno-wschodniej części województwa pomorskiego. Od strony południowej i zachodniej graniczy ze zurbanizowanymi i doskonale skomunikowanymi obszarami Gdyni i Rumi. Obejmuje unikatowe w skali kraju tereny o wartościach przyrodniczych, kulturowych i rekreacyjnych. Atrakcyjne położenie, piękno krajobrazu, a przede wszystkim bliskość morza – to jej główne walory turystyczne. Co więcej, to prawdziwy raj dla żeglarzy i amatorów sportów wodnych, zarówno na poziomie początkującym, jak i prawdziwych wyczynowców. 

Najbardziej znanymi zakątkami, a zarazem prawdziwymi perełkami turystycznymi, są Rewa i Mechelinki. Za sprawą jednej z najciekawszych bałtyckich form brzegowych – Mierzei zwanej Cyplem Rewskim (Szpërkiem), ciągnącej się w głąb morza na długość około 1 km i rozdzielającej ciepłe oraz spokojniejsze wody Zatoki Puckiej od bardziej słonych oraz chłodniejszych wód Zatoki Gdańskiej, Rewa stanowi atrakcyjne miejsce do uprawiania sportów wodnych: m.in. żeglarstwa, windsurfingu i kitesurfingu. U nasady rewskiego cypla znajduje się Ogólnopolska Aleja Zasłużonych Ludzi Morza im. Marszałka Józefa Piłsudskiego, do której prowadzi urokliwa Promenada Nadmorska. Mechelinki z kolei wyróżniają się klimatem rybackim z tradycyjnymi formami uprawiania rybołówstwa. Nowoczesna przystań rybacka z pomostem oraz Aleja Nadmorska z amfiteatrem idealnie łączą tradycję z nowoczesnością, wkomponowując się dodatkowo w atrakcyjne przyrodniczo tereny znaczone piaszczystymi plażami, klifowym wybrzeżem i rezerwatami – duża część Gminy wchodzi w skład Nadmorskiego Parku Krajobrazowego. Dogodne połączenia drogowe Kosakowa z Trójmiastem nie wyczerpują możliwości komunikacyjnych Gminy: w okresie sezonu letniego tramwajem wodnym w ciągu nieco ponad godziny dostać się można na Półwysep Helski, bez korków, ale z zapierającymi dech w piersiach widokami.

Zarówno w Rewie, jak i w Mechelinkach, z nauką modnych współcześnie sportów wodnych na różnym poziomie zaawansowania oraz wypożyczeniem niezbędnego sprzętu, nie będziemy mieli na miejscu żadnego problemu. W miejscowościach z powodzeniem funkcjonują kluby żeglarskie (Yacht Club Rewa oraz Stowarzyszenie Port Mechelinki) oraz wypożyczalnie sprzętu wodnego, organizowane są regaty oraz imprezy towarzyszące spod znaku muzyki szantowej i kultury żeglarskiej. W Rewie uczniowie gminnych szkół uczestniczą w kursach żeglarstwa oraz zdobywają patenty nieodpłatnie.   

Bogaty kalendarz imprez kulturalno-rozrywkowych oraz sportowych zachęca do aktywnych form spędzania wolnego czasu. Wszystko to sprawia, że Gmina Kosakowo stanowi znakomitą bazę turystyczną, wypoczynkową i rekreacyjną, jak również ostoją kaszubskiej kultury ludowej. To, co nowe, nie wypiera tu dawnego, ale w efektowny sposób eksponuje. Dzięki temu nigdzie w Gminie Kosakowo nie poczujemy się obco, wszędzie – jak u siebie i zarazem jak nigdzie indziej.

Autor