W oczekiwaniu na lód

Autor:
Halina Konopka

Przed nami najważniejsze imprezy bojerowe 2018 roku. Jabłoński po raz kolejny będzie bronić tytułu mistrza świata. Dodatkową dramaturgię w tym sezonie funduje pogoda, która  wyjątkowo nie rozpieszcza polskich zawodników.

Sezon bojerowy w pełni. Już w listopadzie Darek Kosecki (LKS Charzykowy), Marek Stefaniuk (MBSW Giżycko) oraz Tomasz Zakrzewski i Robert Graczyk (obaj MKŻ Mikołajki) wybrali się za krąg polarny w Finlandii na tradycyjne regaty Johny Koller Cup i All Saints Regataa. Pierwsze z nich wygrał Tomek Zakrzewski, w kolejnym dniu jednak kontuzja wykluczyła go z rywalizacji. Celem regat początku sezonu nie była jednak wygrana, a sprawdzenie przygotowywanego latem sprzętu: nowych płozownic i nowych masztów z CSI Composites ze Stanów Zjednoczonych.

Kolejne regaty w Europie odbyły się na początku roku w Szwecji. Z powodu wyjątkowo kruchego lodu w całej Europie, aż 41 zawodników z 7 krajów przyjechało na jezioro Storion w Arsundzie na regaty rankingowe Szwedzkiej Floty DN. Wśród nich 2 zawodników z Polski: Łukasz Zakrzewski P155 (MKŻ Mikołajki) i Adam Szczęsny P243 (KKS Warmia Olsztyn). W ciągu dwóch dni rozegrano dwie imprezy -Gorvaln Open oraz regaty Frog Race. W pierwszej, Łukasz Zakrzewski ukończył czwarty, a Adam Szczęsny dziesiąty. Natomiast kolejnego dnia Zakrzewski poprawił swoją dyspozycję i odniósł zwycięstwo.

Na szczęście od połowy stycznia zaczynają pojawiać się minusowe temperatury również w Polsce. 

- Miejmy nadzieję, że już wkrótce wszystkim polskim zawodnikom będzie dane trenować przed mistrzostwami świata i Europy. Trudno prognozować wyniki. Kwestia juniorów i Ice-Optimistów jest w tym roku wyjątkowa. Dotychczas tylko Szwedzi mieli okazję do trenowania – mówi W Ślizgu! komandor Floty Polskiej DN Jerzy Sukow.

Również niewielu zawodników kadry seniorskiej porównywało swoją prędkość w warunkach wyścigowych. 

- Jedynie Tomasz i Łukasz Zakrzewscy uchylili rąbka tajemnicy. Jedenastokrotny Mistrz Świata Karol Jabłoński (OKŻ Olsztyn) oraz Michał Burczyński (AZS UWM Olsztyn) dotychczas jeszcze nie latali, więc nie wiemy, jak wygląda ich dyspozycja w nadchodzącym sezonie. Kolejni zawodnicy kadry narodowej: Dariusz Kardaś i Maciej Żarnowski też na pewno będą chcieli pokazać się z jak najlepszej strony. Miejmy nadzieję, że na podium najważniejszych imprez zobaczymy właśnie któregoś z Polaków – dodaje Sukow.

Na początku lutego w Niemczech odbędą się mistrzostwa świata i Europy juniorów i Ice Optimist, z kolei w Estonii na przełomie lutego i marca zaplanowano mistrzostwa świata i Europy seniorów. W kalendarzu imprez nie zabrakło też krajowych zmagań. W połowie lutego czekają nas Międzynarodowe Mistrzostwa Polski.

 

 

Najważniejsze imprezy bojerowe 2018:

- 05-09.02 Mistrzostwa Świata i Europy Juniorów  i Ice Optimist / Niemcy

- 17-19.02 Międzynarodowe Mistrzostwa Polski  / najlepszy lód

- 24.02-03.03 Mistrzostwa Świata i Europy DN / Estonia

 

 

 

 

galeria