Mistrzostwo ORC dla Skandynawów

Autor:
Halina Konopka

Żeglarskimi mistrzami Europy zostały fińskie jachty „Blue Nights” oraz „Xini Freedom”, także szwedzki „Pro4u/Malin”. Żeglarze z 12 krajów klasyfikowani byli w trzech kategoriach. Najlepsza polska jednostka – „Dancing Queen” - skończyła z 11. lokatą.

– Gratuluję wszystkim zwycięzcom, gratuluję wam, że braliście udział w tych zmaganiach – powiedział do zgromadzonych prezes PZŻ. – To najważniejszy aspekt nie tylko żeglarstwa, ale w ogóle sportu. Szczególnie byłem szczęśliwy widząc, jak mistrzostwa w żeglarstwie morskim pod 20 latach wróciły do Polski. Myślę, że to nasz pierwszy krok w rozwoju żeglarstwa morskiego i na tym nie poprzestaniemy.

W Mistrzostwach Europy prowadzonych było kilka klasyfikacji. W klasyfikacji ogólnej żeglarskimi mistrzami Europy w klasie C zostali Szwedzi na jachcie „Pro4u/Malin”. Miejsce drugie zajęli Estończycy na jachcie „Karaiina II”, a trzecie ich rodacy na jachcie „Sugar 2”. Najlepsza polska załoga płynąca na jachcie „GoodSpeed” ze sternikiem Łukaszem Trzcińskim była trzynasta.

– Jesteśmy totalnie szczęśliwi – powiedział po odebraniu nagrody skipper „Pro4u/Malin”, Patrik Forsgren. – Świetne regaty, znakomici zawodnicy, należy pochwalić organizatorów imprezy, którzy spisali się bardzo dobrze. Trasy wyścigów były świetnie ułożone. Możliwe, że deszczu było trochę za dużo, ale za to pogoda ostatniego dnia była znakomita. Dziś mieliśmy bardzo dobry dzień, pierwszy wyścig wygraliśmy, w drugim byliśmy na czwartym miejscu. Wczoraj mogliśmy pewnie więcej popracować, popełniliśmy trochę błędów, ale ogólnie pływało nam się świetnie. Wracamy do domu bardzo zadowoleni.

W klasie B mistrzowski laur zdobyli Finowie na jachcie „Xini Freedom”. Druga lokata przypadła Niemcom ścigającym się na jachcie „Dockenhunden”, a trzecia Estończykom pływający na jachcie „Premium”. Najlepsi Polacy, na jachcie „Oiler.pl” ze skipperem Zbigniewem Gutkowskim zajęli 21 miejsce.

W klasie A zwyciężyła fińska ekipa na jachcie „Blue Nights”. - Jestem bardzo szczęśliwa, gdyż mistrzostwa stały na bardzo wysokim poziomie - mówi Tea Ekengren-Sauren, wykazując się bardzo równą formą. We wszystkich punktowanych wyścigach zajmowała miejsca 1-2, a dopiero ostatni bieg potraktowały nieco ulgowo, osiągając na metę na 6. Pozycji. Drugą lokatę zajęli Duńczycy na jachcie „Tarok VII”, a trzecie Niemcy pływający na „Sportfreund”. Najlepsza polska ekipa w tej klasie to załoga jachtu „Dancing Queen” z Jerzym Matuszakiem, która zajęła 11 lokatę.

Nowością w mistrzostwach była klasyfikacja drużynowa. Były w niej uwzględniane tylko te nacje, które zgłosiły do niej swoje teamy. Puchar Narodów ostatecznie trafił do Estonii, która nieznacznie wyprzedziła Niemców i Duńczyków. Polacy okazali się bardzo gościnni, w tej, jak i wszystkich pozostałych klasyfikacjach, zajmując lokaty 5, 6 i 7 w Pucharze Narodów. Regaty przez cztery dni gościł Gdańsk.