Żeglarska podstawówka

Autor:
Klaudia Krause-Bacia

Trymowanie sprzętu, żeglarska teoria, przepisy regatowe – to tylko niektóre dziedziny jakie będą poznawać uczniowie Szkoły Podstawowej Mistrzostwa Sportowego. Nowa placówka rusza od września w Gdańsku. Nabór trwa.

Nowa szkoła wystartuje z trzema programami edukacyjnymi: „Mały Sportowiec dla klas 1-3”, gdzie dziecko nauczy się pływania, bądź pogłębi już nabyte umiejętności, a zaraz na początku roku, wykwalifikowana kadra wskaże do jakich sportów wodnych wychowanek jest najbardziej predysponowany: żeglarstwo, kajakarstwo, a może wioślarstwo? Następnie uczniowie w klasach 4-5 przystąpią do programu „Sport - Pierwszy Start”, gdzie trenerzy, będą dbali o rozwój wybranego sportu wyczynowo. Będzie to nie tylko doskonalenie umiejętności, ale także czas sportowej rywalizacji, czyli uczestniczenie w zawodach sportowych. W klasach 6-8 wychowankowie będą uczyli się już pod kierunkiem trenerów współpracujących z reprezentacją Polski. W ten sposób, metodą systematycznych kroków mały sportowiec w ciągu ośmiu lat ma przeobrazić się w „mistrza sportu”. Co dalej? Młodzi sportowcy mogą kontynuować pracę nad umiejętnościami w VI Liceum Ogólnokształcącym w klasie mistrzostwa sportowego. 

Jeżeli chodzi o żeglarstwo to na początek powstaną trzy dziesięcioosobowe klasy o profilu żeglarskim. W klasach  pierwszej i czwartej dzieci będą trenowały na Optimistach, a w klasie siódmej na łódkach L’Equipe, po czym przesiądą się na Lasery i 420. Szkoleniem zajmą się nauczyciele wychowania fizycznego z uprawnieniami trenerów żeglarstwa. 

- Od dawna myśleliśmy o utworzeniu takiej szkoły, a teraz, przy udziale klubu sportowego AZS AWFiS i Miasta Gdańsk, udało się ten plan zrealizować. Zebraliśmy już odpowiednią liczbę osób, aby otworzyć klasy 1, 4 i 7. W kolejnych latach powstaną pozostałe brakujące klasy: druga na bazie pierwszej, nowa pierwsza itd., aż wreszcie będziemy mieli pełen przekrój wszystkich klas. Mam wielką nadzieję, że tak się stanie. Oprócz standardowych przedmiotów nauczania klasy sportowe będą miały dodatkowo 16 godzin WF, w tym aż 12 godzin żeglarstwa tygodniowo – zapowiada Piotr Komola, trener sekcji Optymist.

Jak będzie wyglądała nauka w klasach żeglarskich? Poza „tradycyjnymi” przedmiotami dzieci będą uczyły się żeglarskiej teorii, trymowania sprzętu, przepisów regatowych, meteorologii, czy aerodynamiki, a na treningi jeździły do Narodowego Centrum Żeglarstwa w Górkach Zachodnich. 

 

Nowa szkoła powstaje w ramach Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 6.