Wirtualny spływ Wisłą

Autor:
Klaudia Krause-Bacia

Już niedługo, każdy na świecie będzie mógł odbyć wirtualny rejs po Wiśle. To wspólny projekt Google i WWF. 

Technologia Street View to już nie tylko samochód przemieszczający się po mieście. Przez 15 dni zespół WWF sfotografował blisko 300 km rzeki w 3 krainach wiślanych, na 5 wyjątkowych odcinkach, aby pokazać wyjątkowe fragmenty pięknej i naturalnej Wisły.

Koryto rzeki Wisły obejmuje łącznie 54 obszary chronione: 22 obszary Natura 2000, 18 rezerwatów, 5 parków krajobrazowych, 5 obszarów chronionego krajobrazu, 1 zespół przyrodniczo-krajobrazowy, 3 użytki ekologiczne.  Akcja rozpoczęła się na środkowym biegu Wisły, czyli w Warszawie i okolicach, na odcinku Góra Kalwaria  - Warszawa -  Modlin. Przez tą część odcinka przepłynął aktor Marcin Dorociński - ambasador fundacji WWF. Kolejny odcinek to Smolice – Kraków, gdzie znajduje się najpiękniejszy krajobrazowo i kulturowo fragment Wisły, w sercu którego leży klasztor w Tyńcu. Ostatni z fotografowanych odcinków to Włocławek - Toruń w krainie dolnej Wisły, gdzie znajdują się obszary Natura 2000: siedliskowe Włocławska i Nieszawska Dolina Wisły oraz ptasi Dolina Dolnej Wisły.

- Projekt Street View ma pokazać Polakom wyjątkowe na skalę Europy piękno królowej polskich rzek i przekonać, że powinniśmy zachować ją w obecnej postaci. Podczas rejsów fotografowaliśmy zarówno dzikie fragmenty rzeki, wyspy i siedliska ptaków, jak również odcinki zmienione przez działania człowieka, które zniszczyły naturalne piękno rzeki. Chcemy uzmysłowić wszystkim, że Wisła bezpieczna, to właśnie ta pozostawiona w swoim własnym, w niewielkim stopniu uregulowanym korycie, a także dać możliwość wirtualnego spływu Wisłą miłośnikom rzek na całym świecie - mówi Przemysław Nawrocki z Fundacji WWF Polska.

Wisła była fotografowana przez zamontowany na łodzi plecak Google Trekker. Dzięki 15 aparatom skierowanym w różnych kierunkach możliwe było wykonanie panoramicznych ujęć rzeki w promieniu 360 stopni. Takie rozwiązanie sprawia, że wirtualny rejs jest bardzo rzeczywisty, a oglądający mapy Street View może poczuć się jak podczas prawdziwego spływu rzeką. Fotografie pięknej i dzikiej rzeki Wisły już za kilka tygodni wzbogacą bazę Google Street View, dzięki temu każdy, na całym świecie, kto skorzysta z map będzie miał okazję zobaczyć krajobrazy Wisły.

- Zdjęcia Street View to nie tylko fotografowanie miast czy wirtualne wycieczki po obiektach muzealnych, to również uchwycenie piękna natury. Dzięki temu Mapy Google stają się internetowym atlasem i przewodnikiem po świecie o niemal nieograniczonych możliwościach. To najlepsze narzędzie do pokazania całemu światu jak piękne rzeki mamy w Polsce i szansa, aby zachować ten wyjątkowy widok dla kolejnych pokoleń - komentuje Piotr Zalewski z Google Polska.

 

Akcja jest kolejną inicjatywą na cześć królowej polskich rzek, będącą kontynuacją największej ekologicznej kampanii na świecie Godzina dla Ziemi WWF, która w tym roku w Polsce poświęcona była właśnie Wiśle. Rok 2017 został bowiem ogłoszony na mocy uchwały sejmu Rokiem Rzeki Wisły. Każdy dorosły Polak może podpisać się pod petycją przeciwko jej dewastacji na stronie www.godzinadlaziemi.pl.