W drodze po rekord Atlantyku

Autor:
Klaudia Krause-Bacia

11 dni i jedna godzina. Tyle wynosi żeglarski rekord na trasie Dakar – Gwadelupa. Do jego pokonania przygotowują się Wojciech Kaliski i Filip Walczak. 

W 2018 roku miną 32 lata od chwili, gdy dwóch francuskich żeglarzy dokonało czegoś, co wydawało się w ocenie wielu szalone i niemożliwe. Daniel Pradel i Tony Laurent przepłynęli Atlantyk wzdłuż równika w czasie 18 dni i 22 godzin na małym katamaranie. Od tego momentu wyzwanie to stało się inspiracją dla kolejnych generacji entuzjastów ekstremalnych oceanicznych rejsów, oraz zyskało miano oficjalnego rekordu świata. Został on pobity już wprawdzie 12 razy, ale do tej pory nie zmierzyła się z nim żadna polska załoga.

Wyzwaniem, jakie stawiają przed sobą Polacy, jest przepłynięcie trasy pomiędzy Dakarem, a Gwadelupą w czasie krótszym niż 11 dni. - Planowany rejs będzie prawdziwym sprawdzianem naszych umiejętności. Atlantyk przepłynąłem wielokrotnie, ale ta próba, na którą chcemy się wystawić, będzie jedyną w swoim rodzaju – przyznaje kapitan Kaliski.

Jak zaznaczają obaj żeglarze wyzwanie, jakie przed sobą stawiają, jest tak samo emocjonujące, co niebezpiecznie. W 2011 roku statek Polskiej Żeglugi Morskiej „Delia” podjął dwóch włoskich rozbitków, którzy próbowali pobić rekord trasy Dakar - Gwadelupa. Innym razem, zaginionej załogi nigdy nie odnaleziono. - To nie jest tak, że jesteśmy szaleńcami. Trenujemy do tego rejsu od dwóch lat. To dla nas ogromna szansa, by aktywnie włączyć się w budowanie legendy polskiego żeglarstwa. Nasza załoga to połączenie młodzieńczej pasji, szaleństwa z doświadczeniem i mistrzostwem technicznym kapitana Kaliskiego. Wierzę, że damy radę! – wyznaje Filip Walczak, student katowickiej AWF.

Polacy chcą przepłynąć ocean na 20 stopowym katamaranie o długości 6.095 m, szerokości 3.26 m oraz zanurzeniu maksymalnym - 1.3 m. 

Załoga planuje wystartować w styczniu 2018 roku, w odpowiednim oknie pogodowym, gdy pasaty będą sprzyjać żegludze. Rekord posiada oficjalny certyfikat Word Sailing Speed Record Council. Polacy, aby zdobyć tytuł rekordzistów, muszą przepłynąć trasę Dakar - Gwadelupa w czasie krótszym niż 11 dni i 1 godzinę.

 

Postępy w przygotowaniach załogi do rejsu można śledzić na: www.dakargwadelupa.pl.