Polsailing z nową energią

Autor:
Klaudia Krause-Bacia

Optymist i windsurfing – w tych klasach ponad tysiąc dzieci z całej Polski rozpoczęło przygodę z żeglarstwem. W czerwcu ruszyła piąta edycja PolSailing, czyli Ogólnopolskiego Programu Edukacji Żeglarskiej. Tym razem bez tytularnego sponsora jaki była Energa SA.

PolSailing to największy w Polsce, kompleksowy program wsparcia i popularyzacji żeglarstwa. Bezpośrednimi odbiorcami tej części programu są uczniowie szkół podstawowych. Program jest realizowany w ośmiu ośrodkach w klasie Optimist (Szczecin, Gdynia, Olsztyn, Poznań, Warszawa, Wrocław, Pszczyna, Kraków) oraz pięciu w windsurfingu (Sopot, Gdańsk, Poznań, Kalisz, Warszawa). W każdym z ośrodków w zajęciach bierze udział 100 dzieci w klasie Optimist (dziewczęta i chłopcy w wieku 7-10 lat) oraz 50 w windsurfingu (9-12 lat). 

Ogólnopolski Program Edukacji Żeglarskiej do tej pory prowadzony pod szyldem ENERGA Sailing, w tym roku powrócił pod nową nazwą – Polsailing 2017. 

- W tym roku wycofał się sponsor, choć my z programu nie rezygnujemy. Program był doskonały i nie jest to tylko moje zdanie. Potwierdzali to sami pracownicy Energi, którzy uznali, że z marketingowego i PR-owego punktu widzenia sprawdzał się znakomicie. Zadecydowały inne czynniki, o których niezręcznie mi głośno mówić. Być może nie wszystkie personalia osób działających w związku odpowiadały firmie – mówił prezes PZŻ, Tomasz Chamera. 

Energii już nie ma. W tym roku program wsparcia i popularyzacji żeglarstwa powstał przy udziale środków Ministerstwa Sportu i Turystyki. Czy zmieni się jego profil?

- Tegoroczna, nieco odmieniona formuła programu nastawiona jest z jednej strony na kontynuację dotychczasowych działań, z drugiej na rozwój, a przede wszystkim dalszą współpracę z Okręgowymi Związkami Żeglarskimi i klubami w zakresie upowszechniania żeglarstwa. Działania promocyjne i dystrybucja sprzętu w ilości ok. 250 żagli klasy Optimist, pozwoli nam dotrzeć z programem do kolejnych regionów – podkreśla Tomasz Chamera. 

 

To już piąta odsłona programu. W 2017 roku zajęcia żeglarskie trwają od 26 czerwca do 2 września.