Nauka projektowania jachtów

Autor:
wślizgu

Jachty żaglowe i motorowe. Katamarany, deski z hydrofoilami, a nawet houseboaty. Tym zajmą się przyszli studenci Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego. W Szczecinie ruszyła rekrutacja na unikatowe kierunki: budowa jachtów oraz projektowanie jachtów i pływających jednostek sportowych.

Pierwszy z kierunków – budowa jachtów - to trzy i pół letnie studia dzienne. Adresowane są do osób pragnących zdobyć wiedzę związaną z projektowaniem oraz budową jachtów. Program zawiera bardzo dużą liczbę godzin praktycznych, z których większość kładzie nacisk na umiejętności wykorzystywania w projektowaniu jachtów oprogramowania komputerowego. Treść studiów zawiera również elementy komputerowej wizualizacji jachtu dla projektu ofertowego, a całość uzupełniona jest zajęciami z nowoczesnych technologii wytwarzania kadłubów z tworzyw sztucznych (we współpracy z Instytutem Polimerów ZUT w Szczecinie). Wśród wykładowców znajdują się cenione osobistości ze świata żeglarskiego, jak np. Eugeniusz Ginter, czy Zbigniew Zbroja.

- Studenci uczą się głównie projektowania jachtów żaglowych i motorowych, zarówno w zakresie jachtów turystycznych, jak i regatowych. Do tej pory nie podejmowaliśmy tematyki projektowania wielkich żaglowców, choć nie wykluczamy rozwoju kierunku w tę stronę. W zakresie zainteresowania są również katamarany, a także inne jednostki pływające, np. typu houseboat czy deski windsurfingowe z hydrofoilami – mówi dr hab. inż. Andrzej Banaszek, kierownik Zakładu Projektowania Jachtów i Statków. 

Studia na tym kierunku istnieją już od 2011 roku.

- Pomysł otwarcia kierunku stacjonarnego budowa jachtów narodził się już kilka lat temu, jako studia międzykierunkowe: oceanotechnika – inżynieria materiałowa. Od roku 2012 studia te uruchomione zostały jako odrębny kierunek: budowa jachtów. Pierwsi absolwenci już opuścili naszą uczelnię – wyjaśnia dr Banaszek.

 

Równolegle na uczelni trwa nabór na studia podyplomowe z zakresu projektowania jachtów i pływających jednostek sportowych. Ten kierunek działa od 2013 roku, co oznacza, że odbyły się już cztery edycje. Te studia cieszą się bardzo dużym zainteresowanie, nie tylko wśród osób, które ukończyły studia techniczne, ale też reprezentujących takie zawody jak np. prawnik, architekt czy lekarz. Zakład Projektowania Jachtów i Statków działa w strukturze Wydziału Techniki Morskiej i Transportu. Aktualnie trwa rejestracja elektroniczna, a drugi nabór będzie trwał do 26 września.

Autor