Polski pomysł na lasera

Autor:
Klaudia Krause-Bacia

Polscy juniorzy w olimpijskiej klasie laser będą szybciej siadali na „dorosłe” jachty. Wszystko dzięki nowo powołanej klasie Laser Standard Junior.  

Do tej pory laser miał 3 kategorie wiekowe. Pierwsza to Laser Radial jako klasa juniorska do lat 18, kolejna to Laser Standard dla młodzików do 21 lat oraz Laser Standard Senior, właściwa klasa olimpijska dla zawodników powyżej 21 lat. W tym roku nastąpiła zmiana. Polska jako jedyny kraj w Europie powołała zupełnie nową klasę Lasera – Laser Standard Junior. Dedykowana dla zawodników w wieku 16 – 18 lat będzie drugą w kolejności po juniorach, tym samym skracając o pływanie w klasie Laser Radial.

- Przez ostatnie lata wraz z innymi trenerami klasy Laser zaczęliśmy dostrzegać problem z adaptacją zawodników młodzieżowych do żeglarstwa seniorskiego – mówi Patryk Kuczys – Lutomski, trener nowej kadry Lasera. - Założeniem takiego stanu rzeczy był zbyt krótki czas na przygotowanie do rywalizacji w seniorach oraz małe doświadczenie w bezpośredniej rywalizacji ze starszymi zawodnikami, dlatego powstał nowy system szkolenia, który jest dużo bardziej kompleksowy. 

Laser Radial ma 4.20 m długości oraz żagiel o powierzchni 5.76 m2. Tymczasem Laser Standard ma identyczną długość i większy żagiel o wymiarach 7.06 m2. Według twórców nowego systemu juniorzy nowego systemu zbyt późno przesiadali się na olimpijską klasę, tym samym mieli mniej czasu na przystosowanie. Wraz z nową klasą spośród chłopców w wieku 16-18 lat wyodrębniona została w kadrze narodowej grupa szkoleniowa dziesięciu zawodników w klasie Laser Standard Junior.

Podsumowując, teraz zawodnicy dostali możliwość zaznajomienia się z olimpijskim żaglem dwa lata wcześniej niż miało to miejsce dotychczas, a przede wszystkim konfrontowania się w rywalizacji międzynarodowej na poziomie klas olimpijskich. Potencjalnie w przyszłości zawodnicy z grupy mogą również zasilić olimpijskiego Finn-a.

W sezonie 2017 grupa ma już za sobą pierwszy start w dużych regatach międzynarodowych w Pucharze Europy w Hyeres we Francji. Juniorzy w rywalizacji z seniorami oraz młodzieżowcami zajęli miejsca na początku srebrnej floty. Przed nimi jeszcze start w regatach Kieler Woche w Niemczech, który będzie podsumowaniem okresu przygotowawczego do Mistrzostw Europy. Natomiast głównym startem w sezonie 2017 będą rozgrywane w lipcu ME U21 w miejscowości Douarnenez we Francji. 

 

- Długofalowe  efekty szkolenia nowego systemu w konkurencji seniorów w klasach olimpijskich powinniśmy zaobserwować za 4 do 5 lat. Musimy zaczekać,  aż nowe pokolenie zawodników dojrzeje i przejdzie całą ścieżkę edukacji. Pierwsze efekty powinny być widoczne w juniorskim i młodzieżowym Laserze za 2 lata. Najbliższe 2-3 lata będą czasem intensywnych przemian w strukturach klubowych, systemie doboru zawodników do klas jednoosobowych oraz adaptacji systemu szkolenia zawodników w klubach – podsumowuje Patryk Kuczys-Lutomski.