Polacy na Rolex Fastnet Race!

Autor:
Klaudia Krause-Bacia

Na ten moment aż trzy polskie załogi zgłosiły udział w słynnych regatach dookoła wyspy Fastnet. Start regat zaliczanych do żeglarskiego Wielkiego Szlema rozpocznie się u wybrzeży angielskiego Cowes 6 sierpnia.

4 minuty i 24 sekundy, tyle trwało zamknięcie listy zgłoszeń do tegorocznej edycji Rolex Fastnet Race. Wśród 390 jachtów znalazły się aż trzy polskie teamy – Selma Racing, R-Six oraz Yacht Club Sopot. 

Aby wystartować w Rolex Fastnet Race, załogi oraz jachty muszą spełnić wiele warunków. Oprócz szkoleń medycznych i kursów pełnomorskich, teamy powinny przepłynąć minimum 300 mil morskich w regatach kwalifikacyjnych. Na ten moment kwalifikację zapewnił sobie R-Six Team, zdobywając trzecie miejsce na RORC Caribbean 600 - jednym z Karaibskich klasyków żeglarskich.

- Naszym celem było przede wszystkim dopłynięcie do mety i wykonanie kwalifikacji do Fastnet Race, co udało się zrobić! A przy okazji wywalczyliśmy 3 miejsce w klasie Multihull. Super! Nie mogę się doczekać nadchodzących emocji i sportowej rywalizacji – podsumowuje Robert Janecki.

Dwie pozostałe załogi o kwalifikacje walczyć będą na RORC Myth of Malham (Selma Racing), Channel Race (Yacht Club Sopot) oraz St. Malo Race, gdzie wystartują obie drużyny. 

- Po niezwykle przewrotnych, koniec końców szczęśliwych, regatach na Karaibach, realizujemy kolejne plany startów w wielkich regatach. Yacht Club Sopot zdał egzamin, przede wszystkim jesteśmy załogą, która ma charakter, nie poddaje się i walczy do samego końca. Przed nami wielkie wyzwanie! Najstarsze i najtrudniejsze regaty morskie w Europie, ale powiem tak: start dla samego startu nie stanowi już dla nas wyłącznie satysfakcji, mamy nadzieję, że tym razem maszyna nie zawiedzie i będziemy mogli pokazać 100% swoich możliwości – mówi Mateusz Kusznierewicz, sternik Yacht Club Sopot. 

 

Fastnet  Race  to  największy  klasyk  w  świecie żeglarstwa morskiego. Po raz pierwszy rozegrano go w 1925 roku. Regaty te są o ćwierć wieku starsze niż słynne regaty Sydney Hobart i charakteryzują się bardzo trudną nawigacyjnie trasą, która wynosi aż 608 mil morskich. Rywalizacja rozpocznie się w mieście Cowes w Anglii, gdzie swoją siedzibę mają jedne z najsłynniejszych europejskich klubów: Royal Ocean Racing Club i Royal Yacht Squadron. Następnie żeglarze popłyną na zachód ku brzegom Irlandii, gdzie będą musieli okrążyć skałę Fastnet i obrać kurs z powrotem na wschód, by dotrzeć do Plymouth.