Co robić, gdy nie wieje?

Autor:
Klaudia Krause-Bacia

Mówi się, że Półwysep Helski to mekka sportów wodnych, jednak jest coś jeszcze! Słyszeliście o Pierścieniu Zatoki Puckiej? To prawdziwy raj dla rowerzystów, będący wspaniałą alternatywą na bezwietrzne dni.

Półwysep Helski jest najbardziej wietrznym miejscem w Polsce, według statystyk wiatr wieje tu z prędkością minimum 12 węzłów średnio przez 220 dni w roku. Jednak zdarzają się dni, gdy na wodzie panuje flauta. Wykorzystanie czasu po lub poza kite zależy tylko od waszej pomysłowości! Las, plaże, morze, zatoka zachęcają do aktywnego spędzania wolnego czasu, przecież nadal pozostajemy nad Bałtykiem. Wystarczy tylko zmienić sprzęt. Co nas czeka? Przejażdżka ścieżką rowerową przez malowniczy Półwysep Helski aż po Gdynię.

- Zawsze oprócz sprzętu do kitesurfingu pakuję ze sobą rower. Nie dość, że to świetny dodatek kondycyjny, gdy stwierdzisz, że po drugim halsie na desce nie możesz złapać oddechu, to na najwęższych fragmentach mierzei możemy niemal w każdej chwili przejść kilkadziesiąt metrów i położyć się nad morzem na plaży – mówi Adam Dziadkiewicz, zapalony kitesurfer, który od 11 lat spędza wakacje na Półwyspie Helskim. 

Do szczególnie malowniczych należy szlak Pierścienia Zatoki Puckiej – to 70 km trasy, która przebiega przez zdecydowanie najpiękniejsze rejony Północnych Kaszub. Dlaczego? Bo niemal na całej długości Zatokę Pucką mamy na przysłowiowe wyciągnięcie ręki. Szlak swój bieg rozpoczyna na gdyńskim Pogórzu, biegnie przez Kosakowo, Puck, Władysławowo i kończy się na samym krańcu Półwyspu Helskiego.

- To unikalna w skali Polski trasa rowerowa, biegnąca niemal na całej długości bezpośrednio nad brzegiem morza. Obfituje w liczne atrakcje, wspaniałe widoki na Zatokę Pucką, daje też możliwość zapoznania się z kulturą Północnych Kaszub. Sama trasa należy do łatwych  i przebiega w dużej części wydzieloną drogą rowerową, nadaje się zarówno dla zaawansowanych rowerzystów, jak i rodziców w dziećmi – podkreśla Piotr Książek, Inspektor Departamentu Turystyki z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego.

Rowerowa przygoda rozpoczyna się na końcu ulicy Derdowskiego w Gdyni. Pierwsze kilometry to jazda drogą asfaltową wzdłuż dawnego lotniska wojskowego. W Pierwoszynie trasa odbija na północ ku wysokim nadmorskim klifom, tzw. Górom Grunwaldowym. Najwyższe wzniesienie osiąga tu prawie 30 m n.p.m. Jednak nagroda jest warta świeczki, zwieńczeniem wspinaczki na szczyt jest przepiękny widok na Zatokę Gdańską oraz widoczny na horyzoncie Półwysep Helski.

W okolicach Mechelinek szlak odbija w kierunku „tysiąca kanałów melioracyjnych” i rozległych łąk, które usytuowane są między wzniesieniami Kępy Oksywskiej i Puckiej. Przy okazji, w kameralnych Mechelinkach można zobaczyć tradycyjną przystań rybacką znajdującą się na plaży i niedawno powstałe molo. Przed Rewą szlak nieco skręca i prowadzi wzdłuż krawędzi Rezerwatu Beka. Po drodze mijamy m.in. Kaszubską Atlantydę – tajemnicze miejsce, w którym niegdyś znajdowała się kaszubska osada rybacka. 

Droga od Osłonina do Rzucewa wiedzie przez zabytkową aleję lipową. Monumentalny trakt stanowi ponad dwieście kilkusetletnich drzew, które, jak głosi legenda, zasadził król Jan III Sobieski. Na końcu drogi, w otulinie małego parku mieści się neogotycki pałac. Przemieszczając się dalej szlakiem warto pokusić się o wizytę w Parku Kulturowym Łowców Fok pochodzącą z V-II tys. p.n.e., gdzie zobaczyć można wiele ciekawych rekonstrukcji obiektów archeologicznych, m.in.: charakterystyczne dla tamtego okresu chaty słupowe, chatę kaszubską, chatę szamana, a także półziemiankę, piec garncarski czy pracownię kamieniarską.

Po minięciu osady szlak łączy się swoim biegiem ze szlakiem pieszym Kępy Puckiej, jednak tuż za drewnianym mostkiem nad Potokiem Błądzikowskim szlak Pierścienia Zatoki Puckiej odbija ostro w lewo kierując się na drogę w kierunku Pucka. 

Między Puckiem a Władysławowem szlak wiedzie drogą rowerową cały czas wzdłuż Zatoki Puckiej. Po wjechaniu zaś na Półwysep Helski rozpoczyna się ciągła, utwardzona droga rowerowa, która doprowadzi nas na sam Hel. Na całej rozciągłości ścieżki rowerowej można poczuć rybacki klimat w mijanych portach, można podziwiać wspaniałe krajobrazy, wyjątkową przyrodę oraz niepowtarzalne widoki na zatokę, a wszystko w towarzystwie nieustającego szumu morza. Ostatni odcinek szlaku  między Juratą a Helem wiedzie ścieżką przez las. Cisza, zieleń, rower – doskonały zestaw na aktywny relaks! Finisz na Helu można zwieńczyć wakacyjnym gofrem albo wizytą w słynnym fokarium. 

Trzeba też dodać, że trasa rowerowa na Hel to nie lada gratka dla entuzjastów militariów - mają tu do zwiedzenia wojskowe zabytki Rejonu Umocnionego Hel, poniemieckie stanowisko ogniowe B2 baterii Schleswig-Holstein, stanowisko XXXI baterii im. Heliodora Laskowskiego czy Ośrodek Oporu Jastarnia, gdzie bunkry wyrastają wprost z plaży. 

70 km rowerem to całkiem spory odcinek. Jednak nie trzeba martwić się na zapas. Z Helu możemy bardzo wygodnie wrócić tramwajem wodnym kursującego do Gdyni, Sopotu i Gdańska lub pociągiem do Władysławowa.

- Szlak rowerowy Pierścienia Zatoki Puckiej został utworzony z myślą o turystach, którzy w jedną ze stron mogą udać się promem, bądź tramwajem wodnym przez Zatokę Gdańską. Promy kursują zwykle dwa, a nieraz również trzy razy dziennie w kierunku: Gdyni, Sopotu, a także Gdańska. Dzięki bardzo dobrze rozwiniętej bazie noclegowej, warto zostać na półwyspie nieco dłużej – dodaje Piotr Książek. 

Co na to kitesurferzy?

- Rower na Półwyspie to podstawowy środek lokomocji dla nas, kitesurferów. Mieszkając tutaj rowerami jeździmy na obiad i po zakupy. Przemieszczamy się na rowerze między kempingami i miasteczkami, za każdym razem zachwycając się widokami, bo droga rowerowa cały czas ciągnie się wzdłuż wody i jest po prostu piękna o każdej porze dnia i nocy! Z kolei w bezwietrzne dni umawiamy się większą grupą i jedziemy przez cały Półwysep aż do Helu, by tam podziwiać jedyny w swoim rodzaju zachód słońca. Cała wycieczka to niezwykle malownicze i magiczne widoki zapierające dech w piersiach – podsumowuje Natalia Binkowska, instruktorka w szkółce nakajta.pl.

 

http://pomorskie.travel/Aktywnie-Rower