Żeglarze zdominoWali Trójmiasto

Autor:
Michał Stankiewicz

Sporo tytułów i nagród zgarnęli żeglarze podczas gal i podsumowań za ubiegły rok. Wśród nich zarówno seniorzy, jak i idący w ich ślady juniorzy.

Dominacja żeglarzy najbardziej była widoczna podczas gali wręczania Pomorskich Sztormów. To coroczne nagrody przyznawane przez trójmiejską redakcję Gazety Wyborczej. Na 10 nominacji w kategorii Sportowiec Roku aż cztery przypadły żeglarzom: windsurferom - Małgorzacie Białeckiej (SKŻ) i Piotrowi Myszce (AZS AWFiS Gdańsk), Irminie Mrózek Gliszczyńskiej (klasa 470, Chojnicki Klub Żeglarski) oraz duetowi Paweł Kołodziński i Łukasz Przybytek (klasa 49-er, AZS AWFiS Gdańsk). Cała piątka reprezentowała Polskę na ostatnich Igrzyskach Olimpijskich, a Białecka i Myszka to ponadto Mistrzowie Świata w klasie RS:X. W kategorii Odkrycie Roku również cztery nominacje (na 10) przypadły żeglarzom. Wyróżniono Hannę Dzik, Mistrzynię Świata w klasie 420 (YKP Gdynia) i Aleksandrę Melzacką i Maję Micińską, młodzieżowe Mistrzynie Świata w klasie 29-er i Wicemistrzynie Świata w otwartej klasie 29-er  (YKP Gdynia). Kolejne nominacje przypadły windsurferkom z Sopotu: Weronice Marciniak, Wicemistrzyni Europy juniorów w klasie RS:X 17 i Mistrzyni Europy juniorów w klasie Techno oraz Karolinie Lipińskiej, Mistrzyni Europy w klasie Techno293 Plus. I choć ostatecznie laureatkami w obydwu kategoriach zostały lekkoatletki to żeglarze w sumie obsadzili 8 na 20 nominacji. Dla porównania do piłkarzy trafiły tylko dwie.

Coroczne nagrody żeglarskie – już po raz 47 – przyznawało też miasto Gdańsk. Srebrnym Sekstansem i Nagrodą Honorową Rejs Roku 2016 uhonorowano kpt Szymona Kuczyńskiego, za samotnie opłynięcie świata na niewielkim jachcie „Atlantic Puffin”.

W Sopocie tytuł najlepszego sportowca 2016 roku otrzymał Paweł Tarnowski (SKŻ), brązowy medalista Mistrzostw Europy w klasie RS:X.

 

Wśród pań – drugie miejsce zajęła Małgorzata Białecka.