Wstąp do Błękitnego Patrolu

Autor:
Halina Konopka

Zostań strażnikiem Bałtyku! WWF Polska ogłosił nabór do Błękitnego Patrolu. Szczególnie potrzebni są wolontariusze w województwie zachodniopomorskim.

- Każdy mieszkaniec nadmorskich miejscowości, który ukończył 16 lat może zgłosić się do patrolu. Teraz trwa nabór uzupełniający. Szczególnie apelujemy o wsparcie zachodniego odcinka wybrzeża, od Świnoujścia do Kołobrzegu. Trzeba jednak pamiętać, że jest to wolontariat długoterminowy, kadencja trwa do 2020 roku – mówi Michał Krause, lokalny lider wolontariuszy z okolic Trójmiasta i Półwyspu Helskiego.

Zanim wolontariusze wyruszą na swój pierwszy patrol, zostaną przeszkoleni przez ekspertów zajmujących się ochroną ssaków bałtyckich i ptaków. Planowane są też inne szkolenia, które pomogą im skutecznie reagować na zagrożenia środowiskowe, a także prowadzić obserwacje i zbierać dane pomocne dla badaczy polskiego wybrzeża Bałtyku.

- Szukamy przede wszystkim ludzi z pasją – wyjaśnia Rafał Janowski z WWF Polska. - Takich, którzy chcą zrobić coś więcej dla ochrony przyrody. Są wśród nas ludzie o przeróżnych profesjach, ornitolodzy, weterynarze, ale również osoby niezwiązane z naukami przyrodniczymi. Ważne jest, żeby zgłaszająca się osoba mogła poświęcić swój czas przynajmniej raz  w tygodniu na patrol przydzielonego odcinka plaży – dodaje.

Błękitny Patrol WWF powstał w 2009 roku dzięki wizji profesora Krzysztofa Skóry. Tworzy go aż 200 wolontariuszy. Patrolują całe polskie wybrzeże Morza Bałtyckiego. Od Świnoujścia po Piaski, a także nad Zalewem Wiślanym. Każdy wolontariusz jest odpowiedzialny za monitorowanie wyznaczonego odcinka plaży przez okres całego roku. W razie zauważenia morświnów lub fok, wolontariusze stawiają się na miejscu zgłoszenia obserwacji potrzebujących pomocy ssaków morskich, oceniają sytuację i powiadamiają o zdarzeniu Stację Morską w Helu.

 

Formularz przystąpienia do Błękitnego Patrolu znajdziecie
na www.wwf.pl.