Bojerowa potęga!

Autor:
Klaudia Krause

Sezon bojerowy dobiega końca. Śmiało można powiedzieć, że był on bardzo udany dla Polaków – mistrzostwo świata i Europy Karola Jabłońskiego, brązowy medal mistrzostw świata, srebro na mistrzostwach Ameryki Północnej i Europy Michała Burczyńskiego oraz sześć miejsc w pierwszej siódemce Mistrzostw Europy, to tylko niektóre z sukcesów polskiej floty bojerowej w sezonie 2017.

Mistrzostwa Świata kl. DN
22-28 stycznia
Jezioro Kegonsa w stanie Wisconsin

Po raz jedenasty Karol Jabłoński (OKŻ Olsztyn) został Mistrzem Świata w bojerowej klasie DN! Drugie miejsce zajął Amerykanin Matt Struble, a brązowy medal zdobył Michał Burczyński (AZS Olsztyn). Pozostali Polacy również w czołówce – Robert Graczyk (MKŻ Mikołajki) był czwarty, a Tomasz Zakrzewski (MKŻ Mikołajki) szósty.

- Cieszę się, że się udało. Zobaczymy co będzie za rok, na pewno będę się przygotowywał do MŚ najlepiej jak potrafię, ale nie oszukujmy się… jest tyle młodych, utalentowanych zawodników, że obronić ten tytuł będzie trudno. Podejrzewam, że dla tego sportu byłoby dobrze, gdyby ktoś inny w końcu wygrał (śmiech) – komentuje Karol Jabłoński.

W Mistrzostwach rywalizowało 109 zawodników z 8 państw - USA, Kanady, Polski, Niemiec, Holandii, Szwecji, Węgier i Szwajcarii.

Mistrzostwa Ameryki Północnej w kl. DN
27-28 stycznia
Zatoka Green Bay w pobliżu miejscowości Peshtigo

Ron Sherry na szybkim torze i średnich warunkach wiatrowych okazał się niepokonany. Najlepiej z naszych bojerowców poradził sobie brązowy medalista Mistrzostw Świata Michał Burczyński, który w pierwszym wyścigu był najlepszy, a w drugim zajął siódme miejsce, co dało mu ostatecznie srebro w klasyfikacji ogólnej. Trzecie miejsce zajął Matt Struble, czwarte Tomek Zakrzewski, a piąte Robert Graczyk. Aktualny mistrz świata, Karol Jabłoński, imprezę ukończył na miejscu szóstym.

Mistrzostwa świata i Europy juniorów i Ice Optimist
13-16 luty
Żnin

W Żninie Polacy zdobyli łącznie pięć medali. W klasie DN złoto mistrzostw świata i Europy wywalczył Szwed Eddie Klemets. Tym razem zabrakło Polaków na podium. W mistrzostwach świata Ice Optimist brąz wywalczył Cezary Sternicki, a tuż za nim uplasował się Mateusz Gigielewicz. Mistrzynią świata w kategorii kobiet została Zuzanna Rybicka przed Sarą Piasecką.

Tego samego dnia rozpoczęły się mistrzostwa Europy. W klasie DN rozegrano trzy wyścigi, natomiast regat w klasie Ice-Optimist nie przeprowadzono z powodu braku wiatru. Mistrzem Europy w klasie DN został Eddie Klemets. Najlepszym Polakiem był Wojciech Klimaszewski, który zajął ostatecznie czwarte miejsce. W kategorii kobiet złoto wywalczyła Sara Piasecka wyprzedzając Zuzannę Rybicką.

W zawodach łącznie wystartowało 72 zawodników z 8 krajów: Litwy, Łotwy, Estonii, Szwecji, Rosji, Węgier, USA i Polski.

Mistrzostwa Polski w kl. DN
11-12 luty
Jezioro Wielima

Tym razem bezkonkurencyjny okazał się Karol Jabłoński, który po 10 z 12 zaplanowanych wyścigów zapewnił sobie tytuł Mistrza Polski. Walka o kolejne miejsca trwała do ostatniego biegu. Ostatecznie po srebrny medal sięgnął Tomasz Zakrzewski, a na trzecim miejscu uplasował się Maciej Żarnowski (UKS Navigo Sopot). Na starcie stanęło 49 zawodników z pięciu krajów.

Mistrzostwa Europy kl. DN
19-21 luty
Balaton

Polacy rewelacyjnie zakończyli sezon zajmując sześć miejsc w pierwszej siódemce Mistrzostw Europy. Podczas dwóch dni rozegrano 27 wyścigów. Najlepszym bojerowcem w klasie DN w Europie został Karol Jabłoński.  Srebrny medal wywalczył Michał Buczyński, przegrywając jedynie punktem. Na najniższym stopniu podium stanął Łukasz Zakrzewski. W pierwszej dziesiątce znaleźli się jeszcze: Darek Kardaś – 4. Miejsce, Maciej Żarnowski – 6. miejsce i Robert Graczyk – miejsce 7.